Football-Prep

NCS playoffs First round Division I James Logan 56, Irvington 8

Irvington          0          0          0          8--          8

James Logan          21          28          7          0--          56

JL -- Long 67 run (Hamid kick)

JL -- Fukofuka 32 pass from Prothro (Hamid kick)

JL -- Fukofuka 30 pass from Prothro (Hamid kick)

JL -- Long 60 run (Hamid kick)

JL -- Long 2 run (Hamid kick)

JL -- Fukofuka 63 pass from Prothro (Hamid kick)

JL -- Long 3 run (Hamid kick)

JL -- Fukofuka 26 pass from Prothro (Hamid kick)

Irv -- Eldesouky 1 run (Lozoya pass from Shank)

Rushing: Irv -- Shank 16-27, Navarro 1-3, Eldesouky 2-2, A. Hercik 7-(-3), Lozoya 3-(-4). Totals 29-25. JL -- Long 10-211, Kao 3-22, Ah. Muhammad 1-14, Beasley 3-12, Prothro 3-10. Totals 20-269. Passing: Irv -- Shank 8-18-2 50. JL -- Prothro 6-8-0 178. Receiving: Irv -- Lozoya 6-33, A. Hercik 1-9, Trujillo 1-8. JL -- Fukofuka 6-176, Wethington 0-2. Fumbles/lost: Irvington 0/0; James Logan 3/2. Records: Irvington 4-7, James Logan 10-1.

San Ramon Valley 66, Antioch 0

Antioch          0          0          0          0--          0

SRV          9          42          8          7--          66

SRV -- Bangay 40 pass from Birse (pass failed)

SRV -- Anderson 43 FG

SRV -- Koski 28 pass from Birse (Anderson kick)

SRV -- Dunn 20 interception return (Anderson kick)

SRV -- Bangay 96 pass from Birse (Anderson kick)

SRV -- Gardner 28 run (Anderson kick)

SRV -- Dunn 18 pass from Birse (Anderson kick)

SRV -- Dabney 5 run (Anderson kick)

SRV -- Winaker 23 run (Gardner run)

SRV -- Wilson 14 pass from Winaker (Anderson kick)

Rushing: A -- Hamilton Jr. 15-94, Karnthong 16-46, Garner 3-7, Obias 3-(-14). Totals 37-133. SRV -- Garnder 6-76, De La Pena 11-58, Winaker 3-40, Dabney 3-25, Vargas 8-26. Totals 31-225. Passing: A -- Karnthong 9-32-2 66, Obias 1-1-0 14. Totals 10-33-2 80. SRV -- Birse 9-13-0 255, Winaker 3-5-0 39. Totals 12-18-0 294. Receiving: A -- Texeira 2-34, Jones 2-12, Hamilton Jr. 2-7, Wilson 1-14, Wall 1-12, Papagni 1-1, Obias 1-0. SRV -- Turner 3-60, Dunn 3-39, Bangay 2-136, Koski 1-28, Wilson 1-14, Tagliaferri 1-13, De La Pena 1-4. Fumbles/lost: Antioch 1/0; San Ramon Valley 1/1. Records: Antioch 6-5, San Ramon Valley 6-5.

Foothill 28, Deer Valley 17

DV          0          10          7          0--          17

Foothill          7          7          0          14--          28

F -- Holland 9 run (Quero kick)

DV -- S. Webster 1 run (Quintanilla kick)

F -- Gates 9 run (Quero kick)

DV -- Quintanilla 22 FG

DV -- N. Webster 50 pass from S. Webster (Quintanilla kick)

F -- Gates 1 run (Quero kick)

F -- Finney 20 pass from Kearns (Quero kick)

Rushing: DV -- S. Webster 9-34, Pooler 8-33, McDonald 6-16. Totals 23-83. F -- Gates 27-143, Holland 13-66, Langley 1-(-1), Kearns 2-(-4). Totals 43-204. Passing: DV -- S. Webster 13-24-2 241. F -- Kearns 9-17-0 141. Receiving: DV -- N. Webster 5-140, Pruitt 2-39, Sturgis 2-26, Ward 2-16, Guidry 1-13, Budu 1-7. F -- Finney 5-83, Hudson 3-37, Anderson 1-11. Fumbles/lost: Deer Valley 1/1; Foothill 0/0. Records: Deer Valley 6-5, Foothill 6-5.

Pittsburg 55, Monte Vista 29

Pittsburg          26          7          12          10--          55

Monte Vista          0          7          14          8--          29

P -- Menefee 10 run (Saldana kick)

P -- Ross 54 run (kick failed)

P -- Menefee 1 run (Saldana kick)

P -- Menefee 7 run (pass failed)

MV -- Avery 34 pass from N. Zamora (De Maio kick)

P -- Ross 80 run (Saldana kick)

P -- Huey 1 run (kick failed)

MV -- Avery 54 interception return (Mensendiek pass from N. Zamora)

MV -- Chang 4 run (pass failed)

P -- Ross 51 run (kick blocked)

P -- Ross 11 run (Iniguez kick)

P -- Iniguez 38 FG

MV -- Melin 36 pass from Zamora (Mensendiek pass from Melin)

Rushing: P -- Ross 18-269, Lockett 4-36, Renteria 2-34, Morgan 5-29, Menefee 7-29, Tarrance 3-20, Murphy 1-3, Lassair 1-4, Huey 1-1, Baldazo 1-0, Moore 1-(-2). Totals 47-423. MV -- Chang 18-91, N. Zamora 5-20, Avery 2-16, Cribb 1-10, Melin 2-5. Totals 28-142. Passing: P -- Renteria 0-3-1 0, Ozuna 0-1-0 0. Totals 0-4-1 0. MV -- N. Zamora 19-46-3 279. Receiving: MV -- Melin 8-140, Avery 9-115, Mensendiek 1-13, M. Zamora 1-11. Totals 19-279. Fumbles/Lost: Pittsburg 1/1; Monte Vista 1/1. Records: Pittsburg 8-3, Monte Vista 6-5.

Division II Las Lomas 31, Washington 14

Washington          0          7          7          0--          14

Las Lomas          7          7          6          11--          31

LL -- Wood 4 run (Howard kick)

LL -- Ow 6 run (Howard kick)

W -- Llanos 12 pass from Malpede (Reist kick)

LL -- McGoff 12 run (kick failed)

W -- Aryobi 6 run (Reist kick)

LL -- Hill 4 run (Wood run)

LL -- Howard 26 FG

Rushing: W -- Woudstra 16-120, Adams 7-19, Malpede 7-6, Aryobi 1-6. Totals 31-151. LL -- Hill 24-104, Bromstad 9-61, Wood 7-32, McGoff 3-27, Ow 3-18, Sanson 1-(-14). Totals 47-228. Passing: W -- Malpede 17-24-0 163. LL -- Wood 6-10-1 94. Receiving: W -- Llanos 7-66, Jones 3-43, Aryobi 3-19, Johnson 2-24, Woudstra 1-7, Sewell 1-4. LL -- Milner 2-60, Matthews 2-21, Fulks 1-7, Hill 1-6. Fumbles/lost: Washington 3/1; Las Lomas 2/0. Records: Las Lomas 5-6, Washington 6-5.

Dublin 40, Livermore 21

Livermore          7          7          7          0--          21

Dublin          7          12          14          7--          40

L -- Silva 35 fumble return (Galat kick)

D -- Yu 8 run (Totaro kick)

D -- Nobida 1 run (kick failed)

D -- Totaro 21 FG

D -- Totaro 30 FG

L -- McPherson 3 run (Galat kick)

L -- Hernandez 48 run (Galat kick)

D -- Jefferson 29 pass from Nobida (Totaro kick)

D -- Elias 34 run (Totaro kick)

D -- Jefferson 11 pass from Nobida (Totaro kick)

Rushing: L -- Hernandez 14-113, McPherson 10-11, House 3-9. Totals 27-133. D -- Yu 22-90, Elias 3-55, Millinder 5-24, Nobida 8-12, Jefferson 1-(-5). Totals 39-176. Passing: L -- McPherson 5-7-0 28. D -- McPherson 15-28-0 220. Receiving: L -- Hernandez 3-13, Feltz 1-11, Kreger 1-4. Totals 5-28. D -- Jefferson 6-100, Forshey 3-38, Thurman 3-28, Barber 2-32, Yu 1-22. Totals 15-220. Fumbles/lost: Livermore 4/3; Dublin 2/1. Records: Dublin 6-5, Livermore 2-9.

Concord 50, Mt. Eden 6

Mt. Eden          0          6          0          0--          6

Concord          14          30          0          6--          50

C -- Manoa 2 run (pass failed)

C -- Thompson 50 run (Golden pass from Daniels)

C -- Daynes 7 pass from Daniels (Golden pass from Daniels)

M -- McGowan 1 run (pass failed)

C -- Muonekwu 67 pass from Daniels (Yesin pass from Daniels)

C -- Thompson 7 run (pass failed)

C -- Thompson 21 pass from Daniels (Muonekwu pass from Daniels)

C -- Rubio 10 run (pass failed)

Rushing: ME -- McGowan 32-128, Sibley 11-39, Sturholm 1-(-1). Totals 44-166. C -- Thompson 16-200, Manoa 2-12, Rubio 2-12, Golden 1-10, Blackburn 1-(-1), Daniels 1-(-8). Totals 23-225. Passing: ME -- Sturholm 6-18-0 77. C -- Daniels 14-26-1 234. Receiving: ME -- Gindlesberger 3-29, Edwards 2-41, Fat 1-7. C -- Yesin 4-40, Muonekwu 3-112, Golden 3-41, Daynes 2-23, Thompson 1-21, Blackburn 1-(-3). Fumbles/lost: Mt. Eden 0/0; Concord 2/1. Records: Mt. Eden 6-5, Concord 9-2.

Division III Campolindo 38, Terra Linda 19

Campolindo          7          17          7          7--          38

Terra Linda          0          7          6          6--          19

C -- Santaguida 1 run (Petite kick)

TL -- Verby 7 pass from Taylor (English kick)

C -- Yoklavich 93 kickoff return (Petite kick)

C -- Santaguida 7 run (Petite kick)

C -- Antezana 40 FG

TL -- Taylor 2 run (kick blocked)

C -- Dunn 11 pass from Zolintakis (Petite kick)

C -- Kilwien 13 pass from Zolintakis (Petite kick)

TL -- Traverso 16 pass from Taylor (Pass failed)

Rushing: C -- Santaguida 9-43, Hoffman 8-25, Remotto 4-24, Aikawa 2-14, Zolintakis 2-14, Christian 3-13, McNally 3-6. Totals 31-139. TL -- Koblick 18-57, Taylor 6-11, Traverso 4-11, Brusati 1-7, Castro 1-1, Keeve 1-1. Totals 31-88. Passing: C -- Zolintakis 9-17-1 124. TL -- Taylor 17-26-4 215. Receiving: C -- Rei 2-29, Rosenbaum 2-29, Yoklavich 2-28, Remotto 1-14, Kilwien 1-13, Dunn 1-11. TL -- Verby 10-146, Koblick 2-27, Meyers 1-20, Traverso 1-16, Keeve 1-11, Silvestri 1-9, Taylor 1-(-14). Fumbles/lost: Campolindo 2/1; Terra Linda 2/1. Records: Campolindo 10-1; Terra LInda 6-5.

Bishop O'Dowd 16, Acalanes 13

BOD          0          0          6          10--          16

Acalanes          0          7          0          6--          13

A -- Mitchell 27 run (Wood kick)

BOD -- Johnson 1 run (kick fail)

BOD -- Gomes 26 FG

A -- Mitchell 2 run (pass fail)

BOD -- King 32 pass from Miroglio (Gomes kick)

Rushing: BOD -- Burnette 12-56, Grandison 4-17, Johnson 3-10, Nuti 1-4, Grace 2-(-1), Miroglio 10-(-15). Totals 32-71. A -- Mitchell 20-99, Johnson 15-58, Stern 2-25, O'Donnell 1-6. Totals 38-188. Passing: BOD -- Miroglio 13-21-2 166, Gomes 0-1-0 0. Totals 13-22-2 166. A --- Stern 7-16-1 83. Receiving: BOD -- Gomes 5-96, Grace 3-7, King 2-45, Nuti 2-1, Thomas 1-17. A -- Anderson 4-31, Supple 1-30, Lauth 1-13, Main 1-13. Fumbles/lost: Bishop O'Dowd 0/0, Acalanes 4/2. Records: Bishop O'Dowd 7-4, Acalanes 6-4.

Division IV Sir Francis Drake 18, Valley Christian 13

Drake          8          0          7          3--          18

Valley Christian          0          6          0          7--          13

SFD -- Calderon 25 pass from Weeks (Calderon pass from Miles)

VC -- Volpatti 2 run (run failed)

SFD -- G. Hallinan 3 run (Miles kick)

SFD -- Miles 27 FG

VC -- Simmons 7 pass from Volpatti (Marco kick)

Rushing: SFD -- Ruzzier-Gaul 15-41, Weeks 4-33, G. Hallinan 6-31, D. Hallinan 4-6. Totals 29-111. VC -- Volpatti 19-54, Wikle 24-51, O'Hare 1-6, Bamidele 3-4, Jung 1-(-1), Flynn 1-(-14). Totals 49-100. Passing: SFD -- Weeks 5-21-0 143. VC -- Volpatti 9-18-1 106. Receiving: SFD -- Calderon 3-89, D. Hallinan 1-34, G. Hallinan 1-20. Totals 5-143. VC -- Carter 4-72, Wikle 4-27, Simmons 1-7. Totals 9-106. Fumbles/lost: Sir Francis Drake 2/1, Valley Christian 5/1. Records: Valley Christian 8-3, Sir Francis Drake 6-5.

Basketball-M

Jon Wallace Memorial Semifinals Ohlone 65, Delta 47

Ohlone (2-0)

Norris 2 0-0 5, Miller 3 0-0 7, Jackson 2 1-1 6, Mitchell 0 2-2 2, Toor 0 1-2 1, Read 8 3-3 20, Ohrner 3 0-0 8, Bucuk 1 3-3 5, McCarthy 2 5-8 9, Wright 1 0-1 2. Totals 22 15-20 65

Delta (1-1)

Portaris 1 0-0 2, Manzke 3 3-3 9, Brousard 0 2-4 2, Gardner 1 0-0 2, Schwarzberg 1 2-2 5, Heywood 1 2-2 4, Duke 1 2-2 4, Lewis 0 4-4 4, Simmons 0 1-3 1, Kelly 1 0-0 2, Perry 2 0-0 5, Postle 3 1-2 7. Totals 14 17-22 47.

Halftime: Ohlone 35-25. 3-point goals: Ohrner 2, Norris, Miller, Jackson, Read, Perry, Schwarzberg. Fouled out: Lewis. Today: Finals, Ohlone vs. Sac City, 4 p.m.

LPC Tip-Off Classic Semifinals Las Positas 101, Columbia 97, OT

Columbia (1-1)

Chint 9 2-5 23, Muses 2 1-2 5, Radford 7 4-5 22, Bourbon 3 6-6 13, A. Richardson 3 0-0 6, T. Richardson 7 1-2 15, Ruesga 1 0-0 2, Arenas 1 1-2 3, Lanidan 3 1-2 7. Totals 36 16-24 97.

Las Positas (2-0)

Shabazz 6 7-8 23, Springfield 4 1-4 9, Evans 0 2-4 2, Contreas 2 3-4 9, Okpalaugo 3 1-3 7, Redmon 1 0-1 2, Viscuclia 3 4-4 11, Sweetwyne 8 5-8 22, Womack 6 4-8 16. Totals 33 27-45 101.

Halftime: LPC 47, Columbia 41. End of Regulation: 88-88. 3-point goals: Radford 4, Chint 3, Bourbon, Muses, Shabazz 4, Contreas 2, Sweetwyne, Viscuclia. Fouled out: Bourbon. Today: Finals, Las Positas vs. Contra Costa/Siskyous winner, 5 p.m.

Soccer-B

NCS playoffs

DIVISION II

Wednesday's semifinals

Marin Academy 2, No. 13 Head-Royce (13-6-1) 1, OT

No. 3 Roseland University Prep (20-2-3) vs. No. 7 Calistoga (17-4-3) at Elsie Allen HS, late

Saturday's final

Roseland University Prep/Calistoga winner vs. No. 1 Marin Academy (19-1-2) at Redwood HS, 2 p.m.

DIVISION III

Wednesday's semifinals

No. 9 South Fork (6-11) vs. No. 4 Leadership (8-5-2) at Kezar Stadium, late

Anderson Valley 2, No. 11 Fremont Christian (16-8-1) 0

Saturday's final

South Fork/Leadership winner at No. 2 Anderson Valley (12-6-3), 2 p.m.

Tennis-G

NCS team playoffs

DIVISION I Friday's quarterfinals

Monte Vista 6, No. 8 Amador Valley (17-7) 1

Foothill 5, No. 4 Northgate (23-2) 2

Tamalpais 4, No. 7 San Ramon Valley (14-5) 3

Redwood 5, No. 3 James Logan (24-2) 2

Saturday's semifinals

No. 5 Foothill (14-4) vs. No. 1 Monte Vista (22-2) at Round Hill CC, 11 a.m.

No. 6 Redwood (19-7) vs. No. 2 Tamalpais (24-4) at Round Hill CC, 11 a.m.

Note: Finals will be played Saturday at 3 p.m. at Round Hill CC

DIVISION II Friday's semifinals

Branson 7, No. 4 International-S.F. (14-2) 0

Piedmont 6, No. 6 Bentley (11-5) 1

Saturday's finals

No. 2 Piedmont (22-4) vs. No. 1 Branson (19-2) at College of Marin, 11 a.m.

Division I Quarterfinals Monte Vista 6, Amador Valley 1

Singles: Haithcock (MV) d. Mohebi 7-6 (1), 7-5; Hovanessian (AV) d. Golub 6-1, 4-6, 10-6; Tomczak (MV) d. Villanueva 7-5, 6-1; Parsons (MV) d. Smekalina 7-6 (4), 6-0. Doubles: Main/Yancey (MV) d. Williams/C. Balducci 6-2, 6-0; Newell/Lane (MV) d. Yang/Kumar 6-1, 6-1; Clark/Sirovica (MV) d. J. Balducci/Seth 6-1, 6-1. Records: Monte Vista 22-2; Amador Valley 17-7.

Division II Semifinal Piedmont 6, Bentley 1

Singles: Thiel (P) d. Hollander 6-0, 6-1; Lai (P) d. Leibowitz 6-0, 6-3; Soghikian (P) d. Winspear 6-3, 6-0; Smith (P) d. Brammer 6-0, 6-2. Doubles: K.Finnegan/Dupuy (B) d. Pfeiffer/Lam 4-6, 7-6 (3), 11-9; Sweeney/Kelleher (P) d. S.Finnegan/Kroger 4-6, 6-2, 10-5; O'Connor/Williams (P) d. Wilcox/Filter 6-0, 7-6 (2). Records: Piedmont 22-4, Bentley 11-5.

Volleyball-W

Big 8 American River d. Diablo Valley

Scores: 25-16, 25-17, 25-16. Highlights: DVC -- Tuvell 14 assists, 2 kills, 2 blocks, 2 ace; Foster 6 kills, 3 assists, 2 blocks, 11 digs; Noland 7 kills, 2 blocks, 11 digs. Records: American River 23-4, 12-1 Big 8; Diablo Valley 11-14, 6-7

CCN Foothill d. Chabot

Scores: 25-10, 18-25, 25-18, 25-17. Highlights: C -- Cilk 11 kills, 15 digs, 3 aces; Doleys 7 kills, 3 blocks; Nguyen 7 kills, 14 digs. Record: Chabot 11-12, 3-6 CCN.

Volleyball-G

NCS playoffs

DIVISION I

Saturday's quarterfinals

No. 9 Berkeley (21-10) at at No. 1 California (26-3), 7 p.m.

No. 5 Foothill (18-16) at No. 4 Monte Vista (24-10), 7 p.m.

No. 6 Heritage (20-13) at No. 3 Amador Valley (17-12), 5 p.m.

No. 7 Dougherty Valley (20-12) at No. 2 San Ramon Valley (29-9), 7 p.m.

DIVISION II

Saturday's quarterfinals

No. 8 Newark Memorial (23-10) at No. 1 Redwood (31-8), 7 p.m.

No. 5 Casa Grande (25-6) at No. 4 Las Lomas (33-7), 7 p.m.

No. 7 Dublin (20-10) at No. 2 Northgate (29-9), 7 p.m.

No. 6 Carondelet (15-16) No. 3 Maria Carrillo (28-6), 7 p.m.

DIVISION III

Saturday's quarterfinals

No. 8 Drake (17-16) at No. 1 Campolindo (24-4), 7 p.m.

No. 5 Novato (24-10) at No. 4 Sonoma Valley (27-7), 7 p.m.

No. 7 Analy at No. 2 Bishop O'Dowd (27-6), 7 p.m.

No. 6 Petaluma (18-12) at No. 3 Albany (33-5), 7 p.m.

DIVISION IV

Saturday's quarterfinals

No. 8 Piedmont (18-14) at No. 1 St. Patrick-St. Vincent (31-5), 7 p.m.

No. 5 Healdsburg (21-10) at No. 4 Moreau Catholic (23-7), 7 p.m.

No. 7 St. Helena (18-10) at No. 2 Cardinal Newman (23-7), 7 p.m.

No. 6 No. 6 Berean Christian (17-16) at No. 3 Marin Catholic (24-12), 7 p.m.

DIVISION V

Saturday's quarterfinals

No. 9 Bay-S.F. (18-7) vs. No. 1 Branson (35-3) at College of Marin, 7 p.m.

No. 5 Convent of the Sacred Heart (17-7) at No. 4 Marin Academy (23-11), 7 p.m.

No. 7 College Prep (14-12) at No. 2 Head-Royce (21-5), 7 p.m.

No. 6 University-S.F. (18-13) at No. 3 St. Joseph Notre Dame (24-10), 7 p.m.

DIVISION VI

Saturday's quarterfinals

No. 8 Ferndale (12-13) at No. 1 Anderson Valley (25-6), 7 p.m.

No. 5 Mendocino (16-11) at No. 4 South Fork (15-5), 7 p.m.

No. 7 Fremont Christian (17-10) at No. 2 Rincon Valley Christian (25-5), 7 p.m.

No. 6 San Francisco Waldorf (11-9) at No. 3 California School for the Deaf (21-8), 7 p.m.

All-WACC

MVP

Sophia Mar (Bishop O'Dowd)

First Team

Brianna Karsseboom (BOD), Allie Redmond (Castro Valley), Devon Lodge (Alameda), Allison Pehanick (Piedmont), Molly Ginsburg (Berkeley), Kyle Carlson (BOD).

Second Team

Jenny Brochu (CV), Maya Williams (BOD), Caroline Dressler (BOD), Amoni Brown (BOD), Jamie Chow (Pie), Maddie Silverman (Ala), Colleen McNulty (Pie).

Honorable Mention

Kathlyn Craigie (Pie), Molly Niemuth (Pie).

Water polo-B

NCS playoffs

DIVISION I

Wednesday's semifinals

Miramonte 12, No. 5 Acalanes (14-13) 6

San Ramon Valley 14, No. 2 De La Salle (21-6) 11

Saturday's finals

No. 3 San Ramon Valley (20-7) at No. 1 Miramonte (17-9) at Acalanes HS, 6:15 p.m.

DIVISION II

Wednesday's semifinals

Marin Catholic 13, No. 4 Northgate (18-10) 9

Alhambra 9, No. 3 Tamalpais (20-8) 7

Saturday's finals

No. 1 Marin Catholic (20-8) vs. No. 2 Alhambra (16-10) at Acalanes HS, 2:45 p.m.

Water Polo-G

NCS playoffs

DIVISION I

Wednesday's semifinals

San Ramon Valley 17, No. 5 Alhambra (17-9) 3

Monte Vista 8, No. 6 James Logan (17-10) 3

Saturday's finals

No. 2 Monte Vista (16-8) vs. No. 1 San Ramon Valley (23-3) at Acalanes HS, 4:30 p.m.

DIVISION II

Wednesday's semifinals

Campolindo 10, No. 4 Miramonte (19-8) 7

Acalanes 8, No. 3 Sir Francis Drake (23-6) 4

Saturday's finals

No. 1 Campolindo (25-1) at No. 2 Acalanes (17-9), 1 p.m.

Calendar

Saturday

BVC football -- Contra Costa at Los Medanos, 1 p.m.

CC men's basketball -- Chabot at Las Positas Tip-Off Classic, TBA; Ohlone at Jonathan Wallace Tournament, Ohlone, TBA

CC women's basketball -- Las Positas at Lassen, noon; Sierra at Ohlone, 6 p.m.; Diablo Valley, Chabot at Mission Tournament, TBA

Mid-Empire football -- Diablo Valley at Feather River College, 3 p.m.

OAL football -- Skyline at Oakland, Fremont at Castlemont, McClymonds at Oakland Tech, 1:30 p.m.

Prep football -- NCS playoffs, first round, TBA

Prep girls volleyball -- NCS playoffs, quarterfinals, TBA

Prep water polo -- NCS playoffs, finals, TBA