Basketball-M

Wednesday BVC Merritt 75, Alameda 73

Alameda (0-1 BVC)

Crear 4 0-0 10, Austin 5 0-0 12, Small 2 3-6 7, Perry 5 1-3 11, Henderson 8 3-8 19, Bishop 6 2-2 14. Totals 30 9-19 73.

Merritt (1-0 BVC)

Nisby 6 6-7 20, Amey 4 0-0 9, Nelson 2 2-2 6, Smith 1 2-4 4, Castrillo 3 2-2 8, Knight 4 2-2 10, Breen 4 3-5 11, Patterson 2 3-5 7. Totals 26 20-27 75.

Halftime: Alameda 36, Merritt 26. 3-point goals: Crear 2, Austin 2, Nisby 2, Amey. Fouled out: Patterson. Technical: Patterson. Highlights: M -- Nelson 5 blocked shots.

Basketball-B

Nonleague Liberty 61, Oakland Tech 59

Oakland Tech (10-4)

Smith 5 3-4 15, Johnson 1 1-4 3, Daniels 0 0-2 0, Woodfolk 2 0-0 4, Crawley 2 1-2 5, Verduzco 6 0-2 12, Thompson 5 1-2 12, Standley 4 0-0 8. Totals 25 6-16 59.

Liberty (8-6)

Wise 3 0-0 6, L. Rodgers 2 4-5 8, Luther 1 2-2 4, White 4 8-10 17, Bonilla 3 0-0 7, Basmagian 5 0-0 11, J. Rodgers 4 0-1 8. Totals 27 14-18 61.

OT          12          21          16          10--          59

Liberty          17          9          20          15--          61

3-point goals: Smith 2, Thompson, Basmagian, Bonilla, White. Highlights: L -- White 7 rebounds, 5 assists.

Newington College-Sydney (Aus.) 58, Richmond 34

Newington College

Shaw 2 0-0 4, Coe 0 0-2 0, Floreani 4 0-0 8, Haddrick 7 0-1 18, Holey 5 1-4 11, Jones 6 3-4 15, Mitchell 1 0-0 2. Totals 25 4-11 58.

Richmond (0-12)

Hill 1 0-2 3, Madoshi 2 3-3 8, Anderson 1 1-2 3, Lam 1 0-0 2, Gordon 0 1-2 1, Foggy 1 1-2 3, Lane 4 5-8 14. Totals 10 11-19 34.

NC          15          11          14          18--          58

Richmond          11          7          10          6--          34

3-point goals: Haddrick 4, Lane, Madoshi.

Pinole Valley 59, Las Lomas 57

Pinole Valley (11-4)

Kimble 5 0-0 11, Yiadom 2 0-0 5, Davis 3 8-10 17, Gabriel 1 0-0 2, Evans 4 0-0 11, C. Harris 1 0-0 2, Newsome 2 1-2 5, Cox-Gilmore 3 0-3 6. Totals 21 9-15 59.

Las Lomas (6-5)

Milner 4 1-6 9, Ining 5 0-0 10, D. Wood 6 5-6 20, A. Wood 1 0-1 2, Nerland 5 6-6 16. Totals 21 11-17 57.

PV          10          16          18          15--          59

LL          15          17          11          14--          57

3-point goals: Davis 3, Evans 3, Kimble, Yiadom, D. Wood 3. Highlights: LL -- Milner 7 rebounds.

Wednesday DVAL College Park 55, Northgate 30

Northgate (3-8, 0-1 DVAL)

Richard 1 0-0 3, Gay 0 2-2 2, Degarmo 1 0-2 2, Walchirk 3 4-10 11, Antolin 1 0-0 3, Pelletier 1 2-2 4, Mickle 1 2-3 5, Trowbridge. Totals 8 10-19 30.

College Park (11-4, 1-0)

Flores 2 1-1 5, Newell 2 5-10 9, Eggleton 1 1-2 3, Schoemann 1 1-2 4, Larnach 1 0-0 2, Acton 0 2-4 2, Corey 1 1-4 4, DeMers 6 6-8 19, Crosno 2 1-3 7. Totals 16 18-34 55.

Northgate          11          6          6          7--          30

College Park          19          13          10          13--          55

3-point goals: Mickle, Antolin, Walchirk, Richard, Crosno 2, Schoemann, Corey, Demers. Fouled out: Gay, Trowbridge, Flores. Technical foul: Gay.

EBAL California 45, Monte Vista 41

California (4-5, 1-0 EBAL)

Cornwell 3 0-0 6, J. Farrell 1 0-0 2, Haley 8 4-5 21, Ip 2 0-2 5, Lorenz 1 3-4 6, Maynard 2 1-1 5. Totals 17 8-12 45.

Monte Vista (8-3, 0-1)

John 7 0-0 16, Turner 2 0-2 4, Zamora 1 0-0 2, Oliveira 2 0-0 4, Jackson 1 0-0 2, Satoon 3 3-4 9, Rust 1 2-2 4. Totals 17 5-8 41.

California          12          6          10          17--          45

Monte Vista          10          8          14          9--          41

3-point goals: Haley, Ip, Lorenz, John 2.

Amador Valley 54, Livermore 43

Amador Valley (10-3, 1-0 EBAL)

Domagas 1 3-5 6, Macapagal 4 3-4 13, Carbine 5 5-9 18, Slaton 5 0-2 11, Rasnick 1 0-0 2, Leininger 1 0-2 2, Chaffe 1 0-0 2. Totals 18 11-22 54.

Livermore (10-3, 0-1)

Wilkinson 5 0-2 10, Dayton 4 1-2 9, Medeiros 1 2-2 4, Hernandez 0 2-2 2, Davidson 1 1-3 3, Merrill 3 0-0 6, Morant 2 1-4 5, Kasten 2 0-0 4. Totals 18 7-15 43.

AV          12          18          11          13--          54

Livermore          10          15          4          14--          43

3-point goals: Carbine 3, Macapagal 2, Domagas, Slaton.

Basketball-G

Nonleague St. Joseph Notre Dame 56, Athenian 27

Athenian

Dobson 2 2-4 7, Thompson 4 1-3 9, Reckers 4 0-0 8, Kardek 1 0-0 2, Santo Domingo 0 1-2 1. Totals 11 4-15 27.

St. Joseph Notre Dame (5-6)

Klein 1 0-0 2, Coleman 1 0-0 2, Harris 4 0-0 8, Shojinaga 1 2-2 5, Gable 2 2-3 6, Kanady 3 1-2 9, Fisher 0 1-2 1, Kearns 5 1-2 11, Magno 1 0-0 3, O'Laughlin 3 0-0 9. Totals 21 7-12 56.

Athenian          7          8          5          7--          27

SJND          17          18          9          12--          56

3-point goals: Dobson, O'Laughlin 3, Kanady 2, Shojinaga, Magno.

Dublin 65, Arroyo 53

Dublin (11-3)

Moses 5 7-8 17, Warlich 2 0-1 4, Carrington 4 2-2 10, Martinez 4 3-4 12, Ybarra 2 1-2 5, Yee 2 4-5 9, Aubry 4 0-0 8. Totals 23 17-24 65.

Arroyo (6-6)

De Los Reyes 8 3-4 22, Gardner 1 3-4 5, Johnson 1 2-4 4, Potestio 4 0-0 11, Brewer 1 0-0 2, Cota 3 0-0 9. Totals 18 8-12 53.

Dublin          16          14          14          21--          65

Arroyo          11          7          18          17--          53

3-point goals: Martinez, Yee, Cota 3, De Los Reyes 3, Potestio 3. Fouled out: Echalas (A).

Skyline 66, Lincoln-S.F. 30

Lincoln-SF (7-7)

Nguyen 2 0-0 6, Pipper 1 0-0 2, Deasis 1 0-1 2, Chen 4 2-2 10, Wong 1 3-4 6, Joyner 2 0-0 4. Totals 11 5-7 30.

Skyline (10-5)

Yavin 3 0-0 6, Carson 2 2-3 8, Brown 0 1-2 1, Gwynn 1 0-0 2, Robinson 0 1-2 1, Berhane 9 0-0 22, Lott 0 1-2 1, Cole 1 0-0 2, Washington 11 1-1 23. Totals 28 6-10 66.

Lincoln          2          10          6          12--          30

Skyline          14          22          14          16--          66

3-point goals: Nguyen 2, Wong, Berhane 4. Highlights: S -- Washington 11 rebounds, 5 blocks; Carson 5 assists, 6 steals.

Heritage 51, Campolindo 42

Heritage

Campbell 4 1-2 11, Asher 5 4-5 14, Berry 3 2-4 8, Ramirez 3 0-0 6, Engelstad 4 4-8 12. Totals 19 11-20 51.

Campolindo (11-2)

Ewing 4 4-4 14, Regan 1 0-0 2, Adachi 1 0-0 3, Seyranian 1 0-0 3, Hickey 9 0-0 18, Murray 1 0-0 2. Totals 17 4-4 42.

Heritage          17          7          16          11--          51

Campolindo          11          12          11          8--          42

3-point goals: Campbell 2, Ewing 2, Adachi, Seyranian. Highlights: C -- Ewing 6 assists.

Newark Memorial 53, Liberty 18

Newark Memorial (10-2)

Brown 6 5-9 17, Marcelo 0 1-2 1, Matos 2 2-2 6, Godfrey 1 0-0 2, S.Kaur 3 0-0 6, Norman 5 3-5 13, Hills 2 0-0 4, Hernandez 2 0-0 4. Totals 21 11-18 53.

Liberty

Sanabria 2 1-1 7, Warr 0 0-3 0, Simpkins 0 0-1 0, Wallen 1 0-0 3, Rivera 1 0-0 2, Bigley 1 2-3 4, Morgan 1 0-2 2. Totals 6 3-10 18.

Newark          11          18          11          13--          53

Liberty          5          4          2          7--          18

3-point goals: Sanabria 2, Wallen.

Wednesday DVAL Berean Christian 55, Concord 51

Concord

E. Maranan 2 5-8 9, M.Mayorga 3 0-0 6, Marley Gonzalez 1 0-0 2, Mariah Gonzalez 8 3-3 22, A. Basden 6 0-1 12. Totals 20 8-12 51.

Berean Christian

Pintarich 2 0-0 6, West 9 3-5 22, Chavez 5 6-6 16, Chaffuy 3 1-3 7, Lo 2 0-2 4. Totals 21 10-16 55.

Concord          11          17          9          14--          51

BC          15          8          13          19--          55

3-point goals: Mariah Gonzalez 3, Pintarich 2, West. Highlights: C -- Mariah Gonzalez 12 rebounds; Marley Gonzalez 10 rebounds.

EBAL Carondelet 82, Foothill 45

Foothill (0-1 EBAL)

Fernandez 4 1-2 10, Crawford 6 0-0 13, Allen 1 0-0 2, Biehl 2 0-0 5, Costello 0 0-2 0, Barrett 3 2-2 9, McMorrow 2 0-0 4, Lindke 1 0-0 2. Totals 19 3-6 45.

Carondelet (9-2, 1-0 EBAL)

Romeo 6 0-0 15, Nicolosi 6 2-4 14, Grupalo 2 0-0 4, Hughes 3 0-0 9, Harioka 5 0-0 12, Rathbun 2 0-0 5, Cast 4 3-3 14, Boucher 1 1-2 3, Chenault 1 4-6 6. Totals 30 10-17 82.

Foothill          15          4          3          6--          45

Carondelet          18          12          10          17--          82

3-point goals: Fernandez, Crawford, Biehl, Barrett, Romeo 3, Hughes 3, Cast 3, Harioka 2, Rathbun.

Amador Valley 64, Livermore 33

Livermore (10-2, 0-1 EBAL)

Garza 1 0-0 2, Cassels 4 2-6 11, Kriz 2 0-0 5, Barney 0 2-3 2, Melrose 1 0-0 3, Dusex 1 0-0 2, Glaviano 1 1-2 3, Hyde 2 1-2 5. Totals 12 6-13 33.

Amador Valley (8-4, 1-0)

Miller 2 0-0 4, Ketner 8 2-2 19, Gerhard 1 0-0 2, Christensen 3 0-0 9, Mack 1 3-4 5, Seams 6 0-0 12, Kale 3 0-0 7, Graves 1 0-2 2, Martinez 2 0-0 4. Totals 27 5-8 64.

Livermore          6          10          9          8--          33

AV          20          13          15          16--          64

3-point goals: Cassels, Kriz, Melrose, Christensen 3, Kale, Ketner. Fouled out: Barney. Highlights: AV -- Graves 18 rebounds.

Soccer-B

EBAL California 2, Granada 0

Halftime: 1-0. Scoring: Massimino (Grixti) 5:00; Grixti 68:00. Saves: Salazar (G) 6, Wilcox (C) 5. Records: California 4-3-3, 1-2-0 EBAL; California 12-0-2, 3-0-1

Foothill 3, Livermore 0

Halftime: 2-0. Scoring: Debenedetti (Goldstein), 25:00; Sehrgosha (Clark), 35:00; Clark (Debenedetti), 76:00. Saves: Cabrera (F) 5, Quesada (L) 3. Records: Foothill 6-2-3, 1-2-1 EBAL; Livermore 2-9-2, 0-4-0.

Nonleague Freedom 4, St. Mary's 0

Halftime: 1-0. Scoring: Lopez (Cendejas) 31:00; Blanco (Cendejas) 56:00; Cendejas (LaPierre) 63:00; Morrison (LaPierre) 74:00. Saves: Contreras (F) 5, Dennison (SM) 4. Records: Freedom 6-6, St. Mary's 6-1-3.

Monte Vista 3, Newark Memorial 0

Halftime: 2-0. Scoring: Greenberg (Panconi) 20:00; Anderson (Zaloumis) 32:00; Ha (Zaloumis) 74:00. Saves: Lombana (NM) 5, Pelligrini (MV) 4. Records: Newark Memorial 6-2-5, Monte Vista 7-1-4.

Wednesday Nonleague Northgate 1, Dublin 1

Halftime: Dublin 1, Northgate 0. Scoring: D, Brosius, 19:00; N, B. Kearney (Foster), 70:00. Saves: Totaro (D) 4, Babinski (N) 4, Sonnier (N) 3. Record: Northgate 6-1-4.

Soccer-G

DVAL College Park 3, Ygnacio Valley 0

Halftime: 0-0. Scoring: Scharff (Vasar) 66:00; Jordan 73:00; Souder (M. Rumpf) 80:00. Saves: Aliamus (CP) 1, McLaughlin (CP) 1, Heinzmann (YV) 5. Records: College Park 9-1-4, 4-0 DVAL; Ygnacio Valley 3-1 DVAL.

Concord 7, Mt Diablo 0

Halftime: 2-0. Scoring: Castrillo 13:00; Baros (Galdamez) 24:00; S.Frantz 55:00; Kendrix 60:00; Hernandez (A.Frantz) 61:49; Randall (S.Frantz) 70:00; Randall (Baros) 75:00. Saves: Saves: Galdon-Ramos (Con) 2, Alvarado (MD) 13. Record: Concord 3-3-3, 1-0-2 DVAL.

Nonleague Liberty 2, Newark Memorial 0

Halftime: 2-0. Scoring: Ulrichsen (Monier) 30:00; Rainsford (Carlton) 35:00. Saves: Chiccolella (L) 2, Lima (NM) 6. Record: Liberty 4-4-2.

Water Polo-B

All-NCS Division I

MVP

Charlie Wiser (Miramonte) Sr.

First team

Tucker Angelo (De La Salle) Sr., Jack Fellner (Mira) Sr., Tyler Martin (San Ramon Valley) Sr., Conor Neumann (SRV) Jr., Nick Pasichuke (SRV) Sr., J.D. Ratchford (Campolindo) Sr., Connor Reid (Acalanes) Sr., Grant Sivesind (Campo) Jr., Sam Toriggino (Las Lomas) Jr., Charlie Wiser (Mira) Sr., Drew Holland (Mira) Sr.

Second team

Jack Brown (Clayton Valley) Jr., Tommy Bush (Aca) Jr., Colin Chiapello (DLS) Jr., Davis Clute (DLS) Sr., Benji Mock (Heritage) Sr., Matt Potter (Sir Francis Drake) Sr., Chandler Rockwell (Newark Memorial) Sr., Anthony Tran (Alameda) Sr., Jacob Welcomer (Aca) Sr., Mitch Young (SFD) Jr., Sammy Yorke (SRV) Sr.

Third team

Eric Crispell (Foothill) Sr., Kenny Cuneo (CV) Jr., Ian Fuller (Mission San Jose) Sr., Luis Fuller (James Logan) Sr., Austin Graham (Deer Valley) Sr., Tyler Kirchberg (Mira) Jr., Chad Russik (Liberty) Sr., Jamison Shapland (California) Sr., Andrew Shutt (Monte Vista) Sr., Sam Sorenson (Amador Valley) Jr., Conor Thompson (LL) Sr., Spencer Creed (LL) Jr., Scott Harvard (MSJ) Sr.

Division II

MVP

Thomas Carroll (Marin Catholic) Sr.

First team

Michael Bull (Alhambra) Jr., Ryan Campbell (San Marin) Sr., Thomas Carroll (MC) Sr., Drew Cisterman (Alh) Jr., Gabriel Domecus (St. Patrick-St. Vincent) Sr., Patrick Eggert (MC) Sr., Steve Gavney (MC) Sr., Brent Kehoe (Bishop O'Dowd) Sr., Isaac Maximov (Encinal) Sr., Michael Wardle (Northgate) Jr., Elliot Ordway (Tamalpais) Sr.

Second team

Cayman Bearly-Malinowsky (Redwood) Jr., Max Creamer (College Park) Sr., Alex O'Laughlin (NG) Jr., Dakot Smyth (Alh) Sr., Giancarlo Tarantino (CArdinal Newman) Sr., Mason Tittle (NG) So., Dylan Tonningsen (Enc) Jr., Justin Turner (Ygnacio Valley) Sr., Alec Williams (Tam) Sr., Austin Wimberly (Tam) Sr., Danny Fitzpatrick (MC) Jr., Zach Loza (NG) Sr.

Water Polo-G

All-NCS Division I

MVP

Kat Klass (San Ramon Valley) So.

First team

Casey Adams (Clayton Valley) Sr., Jennie Beadle (Foothill) Sr., Morgan Davenport (Las Lomas) Sr., Courtney Fahey (Monte Vista) Sr., Kim Johnson (LL) Jr., Kat Klass (SRV) So., Greta Kohlmoos (Granada) Jr., Alex Manuli (Alhambra) Sr., Mackenzie Milham (MV) Sr., Casey Pond (SRV) Sr., Taylor Ryle (CV) Sr., Devon Gasparini (SRV) Sr.

Second team

Sara Abele (CV) Jr., Blair Ackerland (Mission San Jose) Sr., Grace Cochran (SRV) Sr., Mackenzie Flath (SRV) Sr., Geneva Foronda (James Logan) Jr., Michelle Hawkins (Livermore) Jr., Erin Livingston (MV) Jr., Ellen Perfect (California) Sr., Cami Vereschagin (Alh) Sr., Mimi Harris (MV) Jr., Taylor Peters (JL) Jr.

Third team

Caitlin Cook (Heritage) Sr., Mariana Daniel (Alameda) Jr., Andi Grote (MV) Fr., Sara Johnson (CV) Jr., Katherine Johnston (Liv) So., Laura Klein (Foot) Sr., Taylor Manning (JL) Sr., Sarah Lucarelli (MSJ) Sr., Kelsey Martin (SRV) Jr., Savannah Rose (Liberty) Sr., Claire Sasse (MV) Sr., Amy Tolbertson (JL) Jr., Jamie Wanket (Alh) So., Lauren Youhanna (Washington) Jr., Caitlin Bronzan (Her) Sr., Maddie Farr (Alh) Jr.

Division II

MVP

Annika Jensen (Campolindo) Jr.

First team

Megan Dietrich (Acalanes) Sr., Lauren Emge (Sir Francis Drake) Sr., Sam Flower (Campo) Sr., Quinn Galli (SFD) So., Annika Jensen (Campo) Jr., Hannah Mooney (Piedmont) Sr., Natalie Seidemann (Campo) Jr., Lauri Simon (Miramonte) Sr., Lani Tittle (Northgate) Sr., Katie Ramm (Aca) Sr., Maddie Tagg (Campo) So.

Second team

Hannah Buck (Campo) So., Katie Caron (Mira) Jr., Kelly carson (NG) Sr., Dominique Clark (Mira) Jr., Taylor Dykman (Marin Catholic) Sr., Christy Faoro (Campo) Sr., Kristen Hong (Mira) So., Chase Lanier (Aca) Jr., Brooke Preston (Campo) So., Ellyn Stewart (Aca) Jr., Carly Jackson-Clark (San Rafael) Sr.

Third team

Julia Caldwell (Pied) Sr., Kendra Carr (Tamalpais) So., Meghan Christie (SFD) Jr., Allison Galuszka (MC) Jr., Sammy King (Ygnacio Valley) So., Mandy Kinnard (YV) Sr., Zoe Lazaro (Ukiah) Jr., Eszter Lazlo (Encinal) Sr., Allison Stevens (Campo) Jr., Nora Vance (Aca) Sr., Natasha Williams (NG) Sr., Katherine Lloyd (Mira) Sr.

Calendar

Friday

CC men's basketball -- De Anza at Ohlone, Monterey Peninsula at Las Positas, 5 p.m.; Chabot at Sequoias, 7 p.m.

CC women's basketball -- San Mateo at Chabot, 5 p.m.; Hartnell at Las Positas, 7 p.m.

DVAL boys basketball -- Berean Christian at Clayton Valley, Ygnacio Valley at College Park, Concord at Mt. Diablo, 7 p.m.

DVAL girls basketball -- Clayton Valley at Berean Christian, 7 p.m.

EBAL boys basketball -- California at San Ramon Valley, Livermore at Monte Vista, Foothill at Granada, De La Salle at Amador Valley, 7 p.m.

EBAL girls basketball -- San Ramon Valley at California, Monte Vista at Livermore, Granada at Foothill, Amador Valley at Carondelet, 7 p.m.

WACC boys basketball -- Mt. Eden at Castro Valley, Bishop O'Dowd at San Lorenzo, San Leandro at Berkeley, Tennyson at Piedmont, Alameda at Encinal, Hayward at Arroyo, 7 p.m.

WACC girls basketball -- Encinal at San Leandro, Arroyo at Tennyson, San Lorenzo at Mt. Eden, Piedmont at Alameda, Berkeley at Hayward, Castro Valley at Bishop O'Dowd, 7 p.m.

Prep boys basketball -- Bethel at Castlemont, 5:30 p.m.; Pittsburg at Dougherty Valley, Miramonte at Northgate, 7 p.m.

Prep girls basketball -- McClymonds at El Cerrito, 6:30 p.m.; Las Lomas at Albany, TBA

Prep boys wrestling -- Newark Memorial at Apple Cider Classic, at Watsonville, 1 p.m.

Saturday

Prep boys basketball -- Freedom at Berkeley, 4 p.m.; Foothill at Campolindo, Las Lomas at Clayton Valley, 5 p.m.; St. Mary's-Stockton at Monte Vista, 7 p.m.; Deer Valley at Jesuit-Carmichael, 7:30 p.m.

Prep girls basketball -- Lick Wilmerding at Berean Christian, 4:30 p.m.; Newark Memorial at Terra Nova, 6:30 p.m.; Deer Valley at Armijo-Fairfield, 7 p.m.; Berkeley vs. Pleasant Grove, TBA

Prep boys soccer -- Clayton Valley at De La Salle, 6 p.m.

Prep boys wrestling -- Newark Memorial at Apple Cider Classic, at Watsonville, 9 a.m.

Prep girls wrestling -- Newark Memorial at Foley Crossface Classic, at St. Patrick-St. Vincent, 6:30 p.m.

Sunday

No events scheduled

Monday

DFAL boys basketball -- Las Lomas at Miramonte, Alhambra at Dougherty Valley, Acalanes at Dublin, 7 p.m.

DFAL girls basketball -- Las Lomas at Miramonte, Alhambra at Dougherty Valley, Acalanes at Dublin, 5:30 p.m.

Prep boys basketball -- Berkeley at Heritage, Liberty at Franklin, 7 p.m.

Tuesday

Big 8 men's basketball -- Diablo Valley at Sierra, 5:30 p.m.

Big 8 women's basketball -- Diablo Valley at Sierra, 7:30 p.m.

BVC men's basketball -- Marin at Los Medanos, 7:30 p.m.

BVAL boys soccer -- Deer Valley at Heritage, Pittsburg at Freedom, Liberty at Antioch, 4 p.m.

BVAL girls soccer -- Freedom at Pittsburg, Antioch at Liberty, Heritage at Deer Valley, 6 p.m.

DVAL boys basketball -- College Park at Berean Christian, Mt. Diablo at Ygnacio Valley, Clayton Valley at Northgate, 7 p.m.

DVAL girls basketball -- Ygnacio Valley at Mt. Diablo, Northgate at Clayton Valley, 7 p.m.

DVAL boys soccer -- Mt. Diablo at Northgate, College Park at Concord, Ygnacio Valley at Berean Christian, 6 p.m.

DVAL girls soccer -- Northgate at Mt. Diablo, Concord at College Park, Berean Christian at Ygnacio Valley, 6 p.m.

EBAL boys basketball -- Livermore at California, San Ramon Valley at Foothill, Granada at Amador Valley, Monte Vista at De La Salle, 7 p.m.

EBAL girls basketball -- California at Livermore , Foothill at San Ramon Valley, Amador Valley at Granada, Carondelet at Monte Vista, 7 p.m.

EBAL boys soccer -- Amador Valley at California, De La Salle at Granada, Monte Vista at Foothill, Livermore at San Ramon Valley, 6 p.m.

EBAL girls soccer -- California at Amador Valley, Granada at Carondelet, Foothill at Monte Vista, San Ramon Valley at Livemore, 6 p.m.

MVAL girls basketball -- American at Washington, Kennedy at James Logan, Irvington at Mission San Jose, Newark Memorial at Moreau Catholic, 7:30 p.m.

MVAL girls soccer -- Newark Memorial at American, 3:30 p.m; Mission San Jose vs. Kennedy at TAK, 5:45 p.m.; Irvington at Moreau Catholic, Washington at James Logan, 6 p.m.;

Prep boys basketball -- Rodriguez at Freedom, Bethel at Deer Valley, 7 p.m.

Wednesday

CCN men's basketball -- Ohlone at Skyline, 5 p.m.; Chabot at Canada, 7 p.m.

CCN women's basketball -- Chabot at Cabrillo, Ohlone at Monterey Peninsula, 5 p.m.

DFAL boys basketball -- Dougherty Valley at Campolindo, Dublin at Las Lomas, Miramonte at Acalanes, 7 p.m.

DFAL girls basketball -- Dougherty Valley at Campolindo, Dublin at Las Lomas, Miramonte at Acalanes, 5:30 p.m.

DFAL boys soccer -- Dougherty Valley at Las Lomas, Dublin at Campolindo, Miramonte at Alhambra, 6:15 p.m.

DFAL girls soccer -- Las Lomas at Dougherty Valley, Campolindo at Dublin, Alhambra at Miramonte, 6:15 p.m.