FINAL East Bay baseball poll

         Rec. Pts. LW

1. Campolindo (5)          20-6-1          75          2

2. Amador Vly.          18-10          70          11

3. Granada          24-2          65          1

4. De La Salle          19-8          58          6

5. Acalanes          20-7          57          7

6. Clayton Vly.          22-5          50          3

7. Coll. Park          20-6-1          44          t4

8. James Logan          19-8          41          8

9. California          19-7          35          t4

10. New. Mem.          19-7          26          10

11. St. Mary's          19-5          20          NR

t12. Alhambra          16-10          17          9

t12. Heritage          17-9          17          NR

14. Washington          17-9          11          12

15. Head-Royce          23-5          6          NR

Also receiving votes: Deer Valley (17-9, 5 points). The East Bay Baseball Poll is voted on by the prep sports staff of Bay Area News Group East Bay.

FINAL East Bay softball poll

Rec. Pts. LW

1. James Logan (5)          26-1          75          3

2. Amador Vly.          22-3          67          1

3. California          21-5          66          2

4. Concord          22-4          59          6

5. Freedom          19-6-1          58          7

6. Clayton Vly.          22-4          50          4

7. Alhambra          23-3-1          45          5

8. Castro Valley          18-8          35          8

9. S. Ramon Vly.          15-12          33          14

t10. Monte Vista          15-11          27          11

t10. Salesian          21-2          27          12

12. Campolindo          15-9          21          NR

13. Pinole Vly.          20-6          18          15

t14. Heritage          14-10          7          NR

t14. Carondelet          13-13          7          NR

Also receiving votes: Livermore (14-12, 5 votes). The East Bay Prep Softball Poll is voted on by the prep sports staff of Bay Area News Group East Bay.

Golf-B

All-BVAL

Most Valuable Player

Michael Vy (Deer Valley)

First Team

Josh Mouzakis (Antioch), Michael Vy (DV), Dack Dupuis (DV), Dash Wada (DV), Nathan Mallett (Freedom), Carney Hocking (Heritage), Josh Diaz (Her), Jacob Johnson (Liberty), Jacob Hernandez (Lib), Kirabo Reed (Lib).

All-EBAL

Most Valuable Player

Justin Pagila (De La Salle)

First Team

Josh McCarthy (DLS), Connor Blick (San Ramon Valley), Tanner Hughes (Foothill), Justin Nuval (DLS), Adam Mistretta (Livermore), Chris Parkinson (SRV).

Second Team

Ryan Maund (Foot), Zach Smith (Amador Valley), Alec Bommarito (AV), Hussin Ali (AV), Ryan Durante (Monte Vista), Sam Richardson (AV), Scott Munger (MV).

Lacrosse-B

All-DFAL

Most Valuable Player

Attack -- Wesley Greason (Acalanes) Sr.

First Team

Attack -- Nick Sheehan (Miramonte) Sr., Robbie Stern (Aca) Jr., Colin Rutan (Las Lomas) So.; Midfield -- Joe Dresser (LL) Sr., Connor Doyle (Campolindo) Sr., Jack Mariani (Aca) Jr.; Defense -- Tyler Pejza (Mira) Sr., Grant Franklin (Camp) Sr., Nick Mani (Aca) So., Goalie -- Sam Tomei (LL) Jr.; LSM -- Vinny Gladden (Aca) So.

Second Team

Attack -- Trenton Shannon (Dougherty Valley) Sr., Connor Chin (Dublin) Sr., Jack Murphy (Mira) Sr.; Midfield -- Grif Schram (Mira) Sr., Jack Woods (LL) Sr., Sean Ryan (DV) Sr., Kevin Hull (Camp) So.; Defense -- Mac Lavis (Mira) Jr., Marshall Morse (Aca) Jr.; Goalie -- Cam Bosshart (Aca) Jr.; FOGO -- Scott Lindsey (Aca) Sr.

Honorable Mention

Attack -- Luke Legins (Dub) Jr., Sean Berg (DV) So., Mitchell Rom (DV) So., Austin Mello (CAmp) Fr.; Midfield -- Collin Ramondetta (LL) Sr., Joey Foreman (Mira) Sr., Austin Warner (LL) Jr., Peter Mitchell (Aca) Jr., Sam de Roque (Aca) So., Trevor Hori (DV) Sr.; Defense -- Kevin Diessner (LL) Sr., Andrew Totaro (Dub) Jr.; FOGO -- Julian Archuleta (Alhambra) Sr.

Lacrosse-G

All-DFAL

Most Valuable Player

MF -- Chloe Landry (Acalanes) Jr.

First Team

Attack -- Katie O'Keefe (Aca) Sr., Claire Faulkner (Campolindo) Sr., Mary Ma (Dougherty Valley) Sr.; Midfield -- Niki Quinn (Aca) Sr., Kate Fellner (Aca) Jr., Mary Hildeburn (Camp) So., Anne Neuweiler (Las Lomas) Sr., Lindsay Hedgecock (LL) Sr., Lauren Dougherty (Miramonte) Sr., Hannah Friel (Mira) Jr.; Defense -- Gabby Palffy (Aca) Sr.; Goalie -- Jenna Clingerman (Dublin) Sr.

Second Team

Attack -- Caroline Newman (Aca) Sr., Kendra Cheda (Dub) Sr., Maria Garcia (Alhambra) Sr.; Midfield -- Bridget Coleman (Camp) So., Tate Lundgren (LL) Sr., Natalie Baldacci (LL) Jr., Caroline Tague (Mira) So., Megan Zummo (Dub) Sr., Mikayla Flicek (DV) Jr.; Defense -- Mica Zimmerman (Mira) Jr.; Goalie -- Sabba Jweainat (Aca) Fr; Jaq Guelfi (Camp) Jr.

Honorable Mention

Midfield -- Devyn Diolazo (DV) Fr., Hadeel Rasheed (DV) Sr., Maddie Myers (LL) Fr., Jessica Smolin (Alh) Jr., Marie Martin (Camp) Sr., Lauren Burns (Camp) So., Becca Hansen (Alh) Sr., Imam Hamze (Dub) Jr., Hailey Zummo (Dub) Sr.; Defense -- Diana Tataru (LL) Jr., Katie Whalen (Camp) Sr., Mia Harnet (Mira) So., Ana Mendoza (Alh) Sr., Caith Wright (Aca) So.

Softball-Prep

Saturday, NCS playoffs Division I championship James Logan 4, Freedom 1

Freedom          000          001          0--          1          6          1

Logan          030          100          x--          4          9          0

Williams and Davenport. R. Garza and Bonansea. W: R. Garza. L: Williams. 2B: Peters (JL), Davenport (F). Records: Logan 26-1, Freedom 19-6-1. Highlights: F -- Davenport 2 for 3; Ternes 2 for 3. JL -- R. Garza CG, 8 K, 6 H, 1 for 3; Peters 2 for 3, 2 R, 2 RBI.

All-BVAL

Most Valuable Player

Malia Rivers (Heritage)

First Team

Chelsea Fergusohj (Antioch), Julia Odom (Ant), Maleai Namanleg (Deer Valley), Alyssa Slate (DV), Madison Williams (Freedom), Ashley Garcia (Fre), Nikki Kaleialii (Fre), Malia Rivers (Heritage), Ali Ramirez (Her), Destinee Williams (Her), Kaylee James (Her), Ashlyn Frits (Liberty).

Second Team

Natalie Larson (Ant), Brandy Williams (DV), Lyvie Ilayan (Fre), Kim Trice (Lib), Madison Gonzales (Lib), Hailey Caraveo (Lib), Kylie Gallego (Lib), Michaela Foisy (Lib).

Swimming-G

All-DFAL

First team

Annie Larson (Miramonte), Kate Didion (Las Lomas), Kelsey Leonard (Las Lomas), Meghan Bicomong (Campolindo), Mary Ashby (Campolindo), Morgan Matranga (Campolindo), Katherine Erickson (Campolindo), Hannah Grubbs (Campolindo), Allison Stevens (Campolindo), Brittany Usinger (Acalanes), Emily Giambastini (Acalanes), Reilly Fellner (Acalanes), Meghan Hill (Acalanes).

Second team

Erica Mueller (Campolindo), Danielle Taylor (Dougherty Valley), Marissa Bergh (Dougherty Valley), Hannah Bergh (Dougherty Valley), Sarah Wang (Dougherty Valley), Erin Schonfeld (Miramonte), Elise Goetzl (Miramonte), Sofia Marinac (Miramonte), Marie-Claire Schillinger (Miramonte), Kristen Hong (Miramonte), Megan Howard (Miramonte).

Honorable Mention

Tara Middleton (Las Lomas), Brittany Heng (Las Lomas), Nora Vance (Acalanes).

Volleyball-B

All-BVAL

Most Valuable Player

Derrico Kwa (Deer Valley)

First Team

Jordan Ewert (Deer Valley), Jared Stark (DV), Thio Grigley (DV), Bezhan Wahidi (DV), Alex Filardo (Heritage), Creed Heidkamp (Her), Brendan Kennealy (Her), Ian Lasher (Liberty), Brandon Beverley (Pittsburg), Dat Nguyen (Pitt).

Second Team

Jeff Brown (DV), Marcus Lee (DV), Ray Juarez (Freedom), James Cui (Her), Dylan Gilfoy (Lib), Kyle Trego (Lib).

Honorable Mention

Jeremy Sayco (Antioch), Codey Bertlin (Fre), Nick Honrada (Her).

All-DFAL

Most Valuable Player

Joe Worsley (Campolindo) So.

First Team

Andrew Nelson (Dougherty Valley) Sr., Alexis Behrooz (Las Lomas) So., Bryan Lee (Campolindo) Sr., Michael Standring (Campolindo) So., Ben Savage (Acalanes) Sr., Danny Inouye (Acalanes) Sr., Ryan First (Campolindo) So., Arman Lim (Las Lomas) Sr., Thomas Nelson (Dougherty Valley) Fr.

Second Team

Yize Dong (Campolindo) So., Ben Wood (Las Lomas) So., Stephen Buhl (Campolindo) Jr., Alex Wilson (Dougherty Valley) Jr., Dylan Hadlow (Miramonte) Sr., Josh Oh (Dougherty Valley) Jr., Pierce Davison (Las Lomas) Sr., Griffin Bell (Campolindo) Jr., Luke Hoyle (Campolindo) Jr., Luke Sparidaens (Las Lomas) Sr.

Honorable Mention

Craig Anderson (Acalanes) Sr., Ari Amini (Alhambra) Sr., Jack Eisner (Campolindo) So., David Kim (Dougherty Valley) So., Troy Cochrane (Las Lomas) Sr., Mitch Brooks (Miramonte) Fr.