Basketball-B

CIF Northern regional playoffs

OPEN DIVISION Friday's first round

No. 5 Modesto Christian (23-8) at No. 4 Newark Memorial (23-7), 7 p.m.

No. 6 El Cerrito (28-4) at No. 3 Archbishop Mitty-San Jose (26-4), 7 p.m.

Tuesday's regional semifinals

Modesto Christian/Newark Memorial winner at No. 1 Bishop O'Dowd (26-4), 7 p.m.

El Cerrito/Archbishop Mitty winner at No. 2 Capital Christian-Sacramento (27-3), 7 p.m.

DIVISION I Wednesday's first round

Bellarmine-San Jose 51, No. 8 Fremont (13-14) 48

McClymonds 56, No. 12 Merced (24-7) 45

San Ramon Valley 56, No. 13 Kennedy-Sacramento (21-10) 55

Rodriguez-Fairfield 53, No. 11 Menlo-Atherton (18-10) 45

Lincoln-S.F. 54, No. 7 De La Salle (21-9) 47

Saturday's second round

No. 9 Bellarmine (13-16) at No. 1 Monte Vista (28-1), 6 p.m.

No. 5 McClymonds (20-8) at No. 4 San Ramon Valley (24-5), 6 p.m.

No. 6 Rodriguez-Fairfield (27-3) at No. 3 Freedom-Oakley (24-6), 6 p.m.

No. 10 Lincoln-S.F. (25-8) at No. 2 Jesuit-Carmichael (28-3), 6 p.m.

DIVISION II Wednesday's first round

St. Ignatius 69, No. 9 Washington-Fremont (16-14) 60

Montgomery-Santa Rosa 53, No. 12 Del Oro-Loomis (28-3) 51

Leigh 73, No. 11 Las Lomas (18-11) 65

Grant-Sacramento 65, No. 10 Chico (17-11) 46

Saturday's second round

No. 8 St. Ignatius (23-6) at No. 1 Folsom (29-2), 6 p.m.

No. 5 Montgomery-Santa Rosa (26-6) at No. 4 Serra (21-8), 6 p.m.

No. 6 Leigh (24-4) at No. 3 Cosumnes Oaks-Elk Grove (14-17), 6 p.m.

No. 7 Grant-Sacramento (26-6) at No. 2 Concord (22-8), 6 p.m.

DIVISION III

Wednesday's first round

St. Francis Drake 63, No. 8 Enterprise-Redding (19-9) 62

Miramonte 74, No. 5 Fairfield (25-7) 70, OT

Christian Brothers-Sacramento 60, No. 6 Acalanes (17-13) 46

Vanden-Fairfield 88, No. 7 Aragon (20-10) 85

Saturday's second round

No. 9 Sir Francis Drake (23-7) at No. 1 Sacred Heart Cathedral (19-11), 6 p.m.

No. 12 Miramonte (17-12) at No. 4 Burlingame (26-4), 6 p.m.

No. 11 Christian Brothers (21-10) at No. 3 Archbishop Riordan (19-9), 6 p.m.

No. 10 Vanden (26-6) at No. 2 Campolindo (22-7), 6 p.m.

DIVISION IV

Wednesday's first round

Encina Prep-Sacramento 60, No. 9 Corning (24-5) 57

Riverbank 59, No. 5 Santa Cruz (19-9) 55

St. Patrick-St. Vincent-Vallejo 60, No. 13 Harker (18-11) 42

Half Moon Bay 67, No. 14 Marshall-San Francisco (17-13) 39

Fortuna 75, No. 6 Natomas-Sacramento (19-9) 30

Sacred Heart Prep 56, No. 10 Colfax (17-14) 52

Salesian 79, No. 15 Gridley (16-13) 51

Saturday's second round

No. 8 Encinal Prep (28-4) at No. 1 Moreau Catholic (24-6), 6 p.m.

No. 12 Riverbank (24-4) at No. 4 St. Patrick-St. Vincent-Vallejo (24-9), 6 p.m.

No. 11 Fortuna (26-3) at No. 3 Half Moon Bay (25-5), 6 p.m.

No. 7 Sacred Heart Prep (21-7) at No. 2 Salesian (21-14), 6 p.m.

DIVISION V

Wednesday's first round

University-SF 58, No. 9 Woodside Priory (16-11) 55

Stuart Hall-SF 59, No. 11 Mt. Shasta (24-4) 49

Pinewood 71, No. 10 Forest Lake Christian-Auburn (25-5) 41

Saturday's second round

No. 5 Liberty Christian-Redding (25-4) at No. 4 Branson-Ross (25-6), 6 p.m.

No. 8 University-S.F. (25-7) at No. 1 Central Catholic-Modesto (25-6), 6 p.m.

No. 6 Stuart Hall (24-7) at No. 3 Brookside Christian-Stockton (25-4), 6 p.m.

No. 7 Pinewood (24-4) at No. 2 St. Joseph Notre Dame (27-5), 6 p.m.

Basketball-G

OPEN DIVISION Friday's first round

No. 8 Sacramento (23-8) at No. 1 St. Mary's-Berkeley (26-7), 7 p.m.

No. 4 Salesian (27-6) at No. 4 St. Ignatius-San Francisco (26-4), 7 p.m.

No. 6 Miramonte (28-1) vs. No. 3 St. Mary's-Stockton (25-4) at Delta College, 7 p.m.

No. 7 Sacred Heart Cathedral-San Francisco (21-7) vs. No. 2 Carondelet (27-3) at De La Salle HS, 7 p.m.

DIVISION I Wednesday's first round

Santa Rosa 67, No. 8 North Salinas (25-3) 44

McClatchy-Sacramento 47, No. 12 Gunn (10-9) 23

Berkeley 64, No. 13 Skyline-Oakland (21-9) 40

Wilcox 57, No. 14 Galileo-San Francisco (18-9) 41

Pleasant Grove-Elk Grove 45, No. 6 McClymonds (16-13) 43

Monte Vista 50, No. 10 Lowell-San Francisco (22-6) 43

Saturday's second round

No. 9 Santa Rosa (28-4) at No. 1 Deer Valley (23-5), 6 p.m.

No. 5 McClatchy-Sacramento (26-4) at No. 4 Berkeley (22-8), 7 p.m.

No. 11 Pleasant Grove-Elk Grove (22-9) at No. 3 Wilcox (23-5), 7 p.m.

No. 7 Monte Vista (25-4) at No. 2 Oak Ridge-El Dorado Hills (26-5), 6 p.m.

DIVISION II Wednesday's first round

Dublin 58, No. 9 Bethel-Vallejo (17-10) 48

Del Oro-Loomis 67, No. 11 Windsor (20-10) 29

Chico 50, No. 10 Ukiah (14-15) 43

Saturday's second round

No. 8 Dublin (19-10) at No. 1 Archbishop Mitty (17-11), 6 p.m.

No. 5 Lynbrook (20-8) at No. 4 Clayton Valley-Concord (23-7), 6 p.m.

No. 6 Del Oro-Loomis (22-9) at No. 3 Presentation (16-12), 6 p.m.

No. 7 Chico (10-13) at No. 2 McNair-Stockton (26-4), 6 p.m.

DIVISION III Wednesday's first round

Patterson 64, No. 9 Analy-Sebastopol (19-12) 18

Vanden-Fairfield 62, No. 11 San Marin-Novato (18-12) 46

Soquel 74, No. 7 Campolindo-Moraga (17-12) 66

Saturday's second round

No. 8 Patterson (26-5) at No. 1 Enterprise-Redding (26-2), 6 p.m.

No. 5 Valley Christian (15-13) at No. 4 Florin-Sacramento (21-10), 6 p.m.

No. 6 Vanden-Fairfield (24-6) at No. 3 Encinal-Alameda (21-7), 6 p.m.

No. 10 Soquel (19-9) at No. 2 Modesto Christian (23-8), 6 p.m.

DIVISION IV Wednesday's first round

Cardinal Newman-Santa Rosa 47, No. 8 Menlo School (18-12) 35

Justin-Siena-Napa 49, No. 12 Colfax (18-12) 40

West Campus-Sacramento 56, No. 13 Corning (21-8) 38

Piedmont 48, No. 11 Castilleja (20-11) 30

West Valley-Cottonwood 51, No. 7 Bear River-Grass Valley (23-5) 43, OT

Saturday's second round

No. 9 Cardinal Newman (24-7) at No. 1 Scotts Valley (24-5), 6 p.m.

No. 5 Justin-Siena-Napa (26-6) at No. 4 West Campus-Sacramento (21-7), 6 p.m.

No. 6 Piedmont (20-9) at No. 3 Bradshaw Christian-Sacramento (20-6), 6 p.m.

No. 10 West Valley-Cottonwood (18-13) at No. 2 Arcata-Eureka (24-4), 6 p.m.

DIVISION V Wednesday's first round

St. Francis CCC 27, No. 9 San Domenico-San Anselmo (23-6) 19

St. Vincent de Paul-Petaluma 46, No. 12 Ripon Christian (22-5) 33

Eastside College Prep 78, No. 13 Central Catholic-Modesto (17-11) 12

International-San Francisco 72, No. 14 Weed (23-7) 53

Capital Christian-Sacramento 77, No. 11 Pacific Collegiate-Santa Cruz (18-8) 36

Valley Christian-Dublin 54, No. 10 Durham (23-5) 47

Saturday's second round

No. 8 St. Francis CCC (22-7) at No. 1 Brookside Christian-Stockton (26-4), 6 p.m.

No. 5 St. Vincent de Paul-Petaluma (26-7) at No. 4 Eastside College Prep (19-10), 7 p.m.

No. 6 Capital Christian-Sacramento (25-5) at No. 3 International-San Francisco (19-10), 7 p.m.

No. 7 Valley Christian (27-4) at No. 2 Pinewood (26-3), 6 p.m.