Cross country-B

MVAL James Logan 15, Moreau Catholic 50

3.0 miles at Willian Cann Park, Union City

Malik (JL) 15:50.1, Bacogiannis (JL) 15:50.4, C. Monsalud (JL) 15:50.7, J. Monsalud (JL) 16:05, Pimentel (JL) 16:08, Hitchcock (MC) 16:50, Ng (MC) 17:32, Hossany (MC) 17:41, Chicoine (MC) 17:54, Ravindran (MC) 18:03. Record: James Logan 7-0.

American 20, Washington 39

3.0 miles at Quarry Lakes

Petersen (W) 16:11, Yee (A) 16:39, Kunz (A) 16:41, Morales (A) 16:56, Padilla (W) 17:01, Young (A) 17:11, Riemer (W) 17:35, Pujara (W) 18:07, Phelps (W) 18:14.

Mission San Jose 25, Irvington 31

3.0 miles at Mission San Jose HS

Doerner (I) 16:02, Ha (MSJ) 16:07, Leung (MSJ) 16:13, Reddy (I) 16:15, Cai (MSJ) 16:37, Masand (I) 16:46, Rasheed (MSJ) 16:59, Wei (MSJ) 17:05, Lara (I) 17:13, Shekar (I) 17:29.

Cross country-G

MVAL Washington 17, American 42

3.0 miles at Quarry Lakes

Kennedy (W) 19:51, Liam (W) 20:10, Yee (W) 20:28, Lazzara (W) 20:31, Jayasaman (A) 20:32, Lin (A) 20:41, Lina (W) 20:43, Lee (A) 20:44, Lee (A) 20:44, Seilnacht (A) 22:25, Madhavan (A) 24:09.

James Logan 15, Moreau Catholic 49


Advertisement

3.0 miles at William Cann Park, Union City

Agustin (JL) 18:35.4, Perrin (JL) 18:35.8, Amaral (JL) 19:22, Arzon (JL) 19:38, Ho (JL) 19:52, Aviles (MC) 20:21.5, Lopez (MC) 20:34, Acosta (MC) 21:34, Herrera (MC) 21:35, Listek 22:02. Record: James Logan 7-0 MVAL.

Mission San Jose 17, Irvington 44

Zeng (MSJ) 19:01, Hu (MSJ) 19:15, Dobyns (MSJ) 19:20, Jang (MSJ) 19:32, Rickey (I) 19:54, Lin (I) 20:13, Zhao (MSJ) 20:15, Roy (I) 20:55, Rodriguez (I) 24:39, Pokharel (I) 24:40.

Soccer-W

Tuesday Big 8 Diablo Valley 1, Sacramento City 0

Halftime: 1-0. Scoring: DVC, Gentry (Bartzi) 25:00. Saves: Crider (DVC) 0, Nunez (SC) 11. Records: Diablo Valley 9-5-3, 6-5; Sacramento City 0-14-2, 0-10-1.

Soccer-B

NCS playoffs

DIVISION II

Wednesday's first round

Marin Academy 7, No. 16 Bentley (10-8) 0

Athenian 3, No. 9 St. Vincent (14-6-1) 0

Head-Royce 2, No. 4 Fort Bragg (13-4-4) 1, OT

Branson 2, No. 12 Oakland Military Institute (19-4-1) 0

No. 2 University-S.F. (14-6-2) vs. No. 15 Gateway (11-6-2) at Kezar Stadium, late

Calistoga 2, No. 10 International (6-8-8) 2 (Calistoga wins shootout 4-3)

Roseland University Prep 5, No. 14 Cloverdale (8-7-3) 1

Willits 2, No. 11 Lick Wilmerding (9-7-2) 1

Saturday's quarterfinals

No. 8 Athenian (15-1-4) at No. 1 Marin Academy (17-1-2), 3 p.m.

No. 13 Head-Royce (12-5-1) vs. No. 5 Branson (13-8-2) at College of Marin, 2 p.m.

University-S.F./Gateway winner vs. No. 7 Calistoga (16-4-3), TBA

No. 3 Roseland University Prep (20-2-3) vs. No. 6 Willits (14-3-1 at Elsie Allen HS, 7 p.m.

DIVISION III

Wednesday's first round

South Fork 3, No. 8 Emery (11-5-3) 1

Leadership 0, No. 13 Summerfield Waldorf (13-4-1) 0 (Leadership wins shootout 4-2)

Drew 2, No. 12 Archbishop Hanna (14-4-1) 1

Sonoma Academy 2, No. 10 Point Arena (8-10-1) 1

Rincon Valley Christian 4, No. 14 Making Waves (6-2) 1

Fremont Christian 1, Bay-S.F. (6-6-6) 0

Saturday's quarterfinals

No. 9 South Fork (5-11) at No. 1 Geyserville (12-4-2), 2 p.m.

No. 4 Leadership (7-5-2) vs. No. 5 Drew (12-7-1) at Kezar Stadium, TBA

No. 7 Sonoma Academy (9-10) at. No. 2 Anderson Valley (10-6-3), 2 p.m.

No. 11 Fremont Christian (15-7-1) at No. 3 Rincon Valley Christian (11-9-2), 2 p.m.

Division II First round Athenian 3, St. Vincent-Petaluma 0

Halftime: 1-0. Scoring: A, Kim (Virgilio) 35:00; A, Rodriguez 47:00; A, Kim 57:00. Saves: DeMars (SV) 8, Dominguez (A) 9. Records: St. Vincent 14-6-1, Athenian 15-1-4.

Tennis-G

MVAL Championships

At Fremont Tennis Center

SINGLES

Second round: Hoang (Irvington) d. Thananjeyan (Mission San Jose) by injury default; Zhao (American) d. Kaur (Kennedy) 6-0, 6-0; Flanagan (Washington) d. Lin (I) 6-3, 4-6, 6-3.

Quarterfinals: Le (James Logan) d. Hoang (I) 6-2, 6-1; Tan (I) d. Zhao (A) 6-3, 6-3; Dawang (Moreau Catholic) d. Vu (Kennedy) 6-0, 6-0; Ramadan (Newark Memorial) d. Flanagan (W) 6-0, 6-1.

Semifinals: Le d. Tan 6-1, 6-1; Ramandan d. Dawang 3-6, 6-3, 7-6 (3).

DOUBLES

Second round: M. Jeong/Pham (Washington) d. Haugen/Nguyen (James Logan) 6-1, 3-6, 6-2; Bao/Lagman (Irvington) d. Cherukuri/Siu (American) 6-1, 6-1.

Quarterfinals: Liu/Krishnamoorthi (Mission San Jose) d. Li/Patel (A) 6-3, 6-2; Baluyut/Phan (JL) d. M. Jeong/Pham (W) 6-1, 6-1; Bao/Lagman (I) d. Cherian/Deforest (MSJ) 6-2, 6-0; Jiro/Villamor (JL) d. Ganesan/Krishna (MSJ) 6-4, 6-4.

Semifinals: Liu/Krishnamoorthi d. Baluyut/Phan 1-6, 6-3, 6-0; Jiro/Villamor d. Bao/Lagman 4-2, retired.

TCAL Championships

SINGLES

Semifinals: Lin (Piedmont) d. Fisher (St. Joseph Notre Dame) 6-0, 6-0; Chuang (Albany) d. Sturgis (St. Patrick-St. Vincent) 6-1, 6-1.

Finals: Lin d. Chuang 6-2, 6-3.

DOUBLES

Semifinals: Ngo/Brown (Albany) d. Lopez/Koontz (El Cerrito) 6-0, 6-0; Petti/English (St. Mary's) d. Delany/Wu (Albany) 6-3, 6-4.

Finals: Ngo/Brown d. Petti/English 6-0, 6-2.

Tuesday, EBAL Carondelet 7, California 2

Singles: Ka. Hunt (Car) d. Kim 6-0, 6-1; Jow (Cal) d. Humphrey 6-4, 6-3; Simonich (Car) d. Chang 6-1, 6-4; Hawkyard (Car) d. Chua 6-3, 6-4; Southwick (Car) d. Lashanlo 6-2, 6-3; Tran (Car) d. Hsing 6-2, 6-2. Doubles: Hitomi/Ke. Hunt (Car) d. Nakajima/Ma 6-3, 6-4; Li/Lorenzo (Cal) d. Scoma/Merritt 6-3, 6-4; Mackenzie Morgan/Madison Morgan (Car) d. Balaji/Shah 6-1, 6-7, 10-6. Record: Carondelet 14-10, 6-8 EBAL.

MVAL Championships

At Fremont Tennis Center

SINGLES

First round: Le (James Logan) d. Judge (Newark Memorial) 6-0, 6-0; Kang (Mission San Jose) d. Cruz (JL) 6-0, 6-1; Hoang (Irvington) d. Chan (Washington) 6-3, 6-0; Thananjeyan (MSJ) d. A. Jeong (W) 6-2, 6-7 (6), 6-2; A. Patel (American) d. Garcia (I) 7-5, 6-4; Tan (I) d. Burlingame (JL) 6-1, 6-2; Zhao (A) d. Ma (Moreau Catholic) 6-1, 6-0; Kaur (Kennedy) d. Sugayan (NM) 4-6, 6-1, 6-1; Vidovic (K) d. Luu (M) 6-1, 6-0; Vu (K) d. Sundaramurthi (W) 7-6 (3), 6-0; N. Tran (MSJ) d. M. Tran (JL) 6-3, 6-0; Dawang (M) d. Bhamidipati (A) 6-0, 6-2; Lin (I) d. Agrawal (A) 3-6, 6-3, 6-4; Flanagan (W) d. Le (NM) 6-1, 6-0; DeLeon (M) d. Hoang (K) 6-0, 6-3; Ramadan (NM) d. Hou (MSJ) 6-3, 6-2.

Second round: Le d. Kang 6-0, 6-0; Tan d. A. Patel 6-3, 6-2; Vu d. Vidovic 6-1, 6-1; Dawang d. N. Tran 6-2, 6-3; Ramadan d. DeLeon 6-1, 6-3.

DOUBLES

First round: Liu/Krishnamoorthi (MSJ) d. Tran/Chao (K) 6-1, 6-0; Khan/Singh (W) d. Gribnau/Tran (NM) 6-4, 1-6, 6-0; Li/R. Patel (A) d. Huynh/Kao (K) 6-0, 6-2; Ngo/Thakur (I) d. Vierya/Muralidharan (M) 6-4, 6-3; Baluyut/Phan (JL) d. Bray/Hipolito (NM) 6-0, 6-0; Yu/Potnuru (MSJ) d. Soltoni/Scott (NM) 6-1, 6-2; M. Jeong/Pham (W) d. Ellanti/Potts (A) 6-2, 6-0; Haugen/Nguyen (JL) d. Harn/Huang (A) 6-3, 6-3; Cherukuri/Siu (A) d. Bianchini/Bravo (NM) 0-6, 7-5, 6-3; Bao/Lagman (I) d. Ranga/Hishinuma (W) 6-0, 6-2; Lai/Nguyen (JL) d. Myo/Do (K) 6-3, 6-1; Cherian/Deforest (MSJ) d. Nguyen/Mizota (K) 6-2, 6-1; Ganesan/Krishna (MSJ) d. Aravind/Yadawa (I) 6-1, 6-0; Liu/Phan (W) d. Chen/Lopez (M) 6-1, 6-1; Haidari/Mehta (I) d. Singh/Molina (M) 6-3, 7-5; Villamor/Jiro (JL) d. Young/Gonzalez (M) 6-1, 6-0.

Second round: Liu/Krishnamoorthi d. Khan/Singh 6-0, 6-0; Li/R. Patel d. Ngo/Thakur 6-2, 6-1; Baluyut/Phan d. Yu/Potnuru 6-4, 6-0; Cherian/Deforest d. Li/Nguyen 6-2, 6-3; Ganesan/Krishna d. Liu/Phan 6-1, 6-7 (6), 7-5; Jiro/Villamor d. Haidari/Mehta 6-0, 6-1.

TCAL Championships

SINGLES

First round: Katigbak (Hercules) d. Maloney (St. Mary's) 7-5, 4-6, 6-0; Fisher (St. Joseph Notre Dame) d. Guerrero (Albany) 6-4, 3-6, 6-3; Levin (St. Patrick-St. Vincent) d. Sellman (Salesian) 6-3, 6-2; Richardson (SM) d. Neely (Pinole Valley) 6-1, 6-1; Sturgis (SPSV) d. Hodge (SJND) 6-0, 6-0; Cooper (Her) d. Gomez (El Cerrito) 7-5, 6-4; Chuang (Alb) d. Durr (Sal) 6-0, 6-0.

Quarterfinals: Lin (PV) d. Katigbak 6-0, 6-0; Fisher d. Levin 6-1, 6-2; Sturgis d. Richardson 6-0, 6-0; Chuangd. Cooper 6-0, 6-0.

DOUBLES

First round: Ngo/T. Brown (Alb) d. Tan/Nguyen (Her) 6-0, 6-0; J.Robles/High (SM) d. Gadar/Pomeroy (SJND) 6-3, 6-1; Lopez/Koontz (EC) d. Octaviano/Rayos (SPSV) 6-4, 6-2; Otero/Cacatian (Sal) d. D.Brown/Wiyono (PV) 6-7, 6-0, 6-1; Maradiaga/Ko (EC) d. D.Robles/Bramble (SJND) 2-6, 6-2, 6-3; Delany/Wu (Alb) d. B. Tan/Sutter (Her) 6-1, 7-5; Manzano/Datu (SPSV) d. Penate/Huang (Sal) 6-4, 5-7, 6-2; Petti/English (SM) d. Khati/Andrade (PV) 6-0, 6-1.

Quarterfinals: Ngo/T. Brown d. Robles/High 6-0, 6-0; Lopez/Koontz d. Otero/Cacatian 6-1, 6-0; Delany/Wu d. Maradiaga/Ko 6-0,6-2; Petti/English d. Manzano/Datu 6-0, 6-1.

Volleyball-W

Big 8 Diablo Valley d. San Joaquin Delta

Scores: 18-25, 25-15, 25-17, 20-15, 15-10. Highlights: DVC -- Tuvell 51 assist, 14 digs; Foster 14 kills, 28 digs; Noland 19 kills, 29 digs; Ward 9 kills, 16 digs, 5 blocks. Records: Diablo Valley 9-13, 4-6 Big 8; Delta 10-11, 4-6.

CCN Ohlone d. Chabot

Scores: 25-14, 25-14, 23-25, 22-25, 15-11. Highlights: O -- Creel 14 kills, 15 digs; Cobey 10 kills, 10 digs; Calabrese 48 digs. Record: Ohlone 17-3.

Volleyball-G

Tuesday BVAL Heritage d. Deer Valley

Scores: 16-25, 22-25, 25-23, 26-24, 15-7. Highlights: * -- Boyce 10 kills, 2 blocks, 2 assists; Reed 13 kills, 3 blocks, 24 assists, 11 digs, 2 aces; Vernoy 9 kills, 2 assists, 2 aces, 2 digs, 5 blocks. Records: Heritage 19-15, 8-1 BVAL; Deer Valley 6-3 BVAL.

DVAL Concord d. Ygnacio Valley

Scores: 25-12, 25-10, 25-14. Highlights: C -- Floyd 8 kills, Gomez 7 kills, Aronson 9 digs.

EBAL Monte Vista d. Granada

Scores: 18-25, 25-22, 25-18, 25-17. Highlights: MV -- Deane 2 digs, 7 service points; Helu 10 kills; Tomsic 3 digs, 2 service points. Record: Monte Vista 23-9, 8-5 EBAL.

MVAL Moreau Catholic d. Irvington

Scores: 25-22, 25-22, 24-26, 20-25, 15-7. Highlights: MC -- Puou 18 kills, 6 blocks, 6 digs; Imlach 5 aces, 7 kills, 6 digs; Mulingtapang 45 assists, 11 digs. I -- Carothers 27 assists, 17 kills, 7 blocks, 12 digs; Hubacek 18 kills, 3 digs; Kajioka 8 kills, 12 digs. Records: Moreau Catholic 20-7, 11-2 MVAL; Irvington 17-9, 9-4.

Washington d. Kennedy

Scores: 12-25, 25-19, 25-22, 26-24. Highlights: K -- Sabin 13 kills, 5 blocks, 2 aces; Smith 6 kills, 3 aces, 10 digs; Strom 26 assists, 6 aces, 5 digs.

James Logan d. American

Scores: 28-26, 25-18, 26-24. Highlights: A -- Owyang 21 digs; Itchhaporia 14 assists, 6 digs; Hodges 4 kills, 15 digs. Records: American 7-12, 2-11 MVAL

TCAL playoffs Second round St. Patrick-St. Vincent d. Salesian

Scores: 25-17, 25-17, 25-16. Highlights: SPSV -- Reed 11 kills, 17 digs, 2 aces; Bolko 8 kills, 13 digs; Larion 5 kills, 2 blocks; Gardner 4 kills, 2 blocks. Record: St. Patrick-St. Vincent 30-4.

WACC Mt. Eden d. San Lorenzo

Scores: 25-23, 26-28, 25-18, 25-21. Highlights: ME -- Ambeguia 3 aces, 3 kills, 17 digs, 10 assists; Leano 6 aces, 7 kills, 12 digs, 7 assists; Lua 4 aces, 9 kills, 2 blocks, 2 assists. Record: Mt. Eden 8-13, 7-8 WACC.

Water polo-B

NCS playoffs

DIVISION I

Thursday's first round

No. 16 Liberty (11-9) at No. 1 Miramonte (15-9), 7:15 p.m.

No. 9 Foothill (15-6) vs. No. 8 Monte Vista (10-12) at Acalanes HS, 5:30 p.m.

No. 13 Clayton Valley (16-6) vs. No. 4 Campolindo (14-11) at Soda Aquatic Center, 6:15 p.m.

No. 12 California (11-13) at No. 4 Acalanes (12-12), 8 p.m.

No. 15 Mission San Jose (14-6) at No. 2 De La Salle (19-5), 8 p.m.

No. 10 Heritage (21-3) vs. No. 7 Sir Francis Drake (16-9), 5 p.m.

No. 3 San Ramon Valley (17-7) at No. 14 James Logan (16-9), 6 p.m.

No. 11 Amador Valley (12-8) vs. No. 6 Las Lomas (15-8), 3:45 p.m.

DIVISION II

Wednesday's first round

San Marin 12, No. 9 Piedmont (11-7) 10

Encinal 10, No. 10 Justin-Siena (12-12) 6

Cardinal Newman 9, No. 6 Bishop O'Dowd (13-12) 6

Saturday's quarterfinals

No. 8 San Marin (12-8) vs. No. 1 Marin Catholic (18-8) at Contra Costa College, 5 p.m.

No. 5 Redwood (15-8) vs. No. 4 Northgate (17-9), TBA

No. 7 Encinal (16-9) vs. No. 2 Alhambra (14-10), TBA

No. 11 Cardinal Newman (14-8) vs. No. 3 Tamalpais (19-7) at Contra Costa College, 2:30 p.m.

Division II First round San Marin 12, Piedmont 10

Halftime: San Marin 6, Piedmont 4. Scoring: P -- O'Connor 2, Pike 2, Hauser 4, Souza, Stefke. SM -- R. Campbell 4, L. Campbell 3, Allen 2, Meyers, Fewell. Saves: D. Pike (P) 8, Toolvy-Rosenbaum (SM) 12.

Encinal 10, Justin-Siena 6

Halftime: 7-3. Scoring: JS -- Brown 2, Sanders, Thatcher, Sheekey, Sajatavic. E -- Tonningsen 4, Maximov 3, R. Ardourel 2, Taylor.

Water Polo-G

NCS playoffs

DIVISION I

Thursday's first round

No. 8 Foothill (12-9) vs. No. 9 Liberty (12-11) at Miramonte HS, 5:30 p.m.

No. 4 Las Lomas (8-16) vs. No. 13 Washington (9-5) at Soda Aquatic Center, 5 p.m.

No. 5 Alhambra (15-8) vs. No. 12 Alameda (12-5) at De La Salle HS, 6:30 p.m.

No. 2 Monte Vista (13-8) vs. No. 15 Heritage (13-11) at Acalanes HS, 6:45 p.m.

No. 7 Livermore (17-4) vs. No. 10 Granada (13-10) at Contra Costa College, 6:45 p.m.

No. 3 Clayton Valley (18-7) vs. No. 14 Mission San Jose (11-6) at Soda Aquatic Center, 7:30 p.m.

No. 11 Deer Valley (14-8) at No. 6 James Logan (15-9), 7:15 p.m.

Saturday's quarterfinal

No. 1 San Ramon Valley (20-3) vs. Foothill/Liberty winner, TBA

DIVISION II

Wednesday's first round

Marin Catholic 7, No. 9 Ygnacio Valley (13-11) 6

Miramonte 17, No. 13 San Rafael (12-12) 3

Northgate 16, No. 12 Concord (12-11) 1

Ukiah 14, No. 7 Tamalpais (19-8) 9

Sir Francis Drake 21, No. 14 Encinal (9-10) 4

Piedmont 20, No. 11 Justin-Siena (12-10) 9

Saturday's quarterfinals

No. 8 Marin Catholic (14-11) vs. No. 1 Campolindo (23-1) at Soda Aquatic Center, TBA

No. 5 Northgate (15-12) at No. 4 Miramonte (18-7), TBA

No. 10 Ukiah (18-6) at No. 2 Acalanes (15-9), TBA

No. 6 Piedmont (21-1) vs. No. 3 Sir Francis Drake (22-5) at Contra Costa College, 3:45 p.m.