Results, NEWS, SCHEDULES, ROSTERS

High school and community college varsity results, news items, schedules and rosters can be reported for the following editions (with email address and phone number):

  • Contra Costa Times/East County Times/West County Times: prepscores@bayareanewsgroup.com; 925-943-8247

  • Daily Review/The Argus: prepscores@bayareanewsgroup.com; 510-293-2457

  • Oakland Tribune: prepscores@bayareanewsgroup.com; 510-208-6407

  • Tri-Valley Times: prepscores@bayareanewsgroup.com; 925-847-2166

    Football-Prep

    NCS playoffs First round Division I California 37, Dougherty Valley 12

    Dougherty       0       6       0       6--       12

    California       0       27       7       3--       37

    C -- Bierwith 17 run (Thompson-Meyers kick)

    C -- Bierwith 66 pass from Lorenz (pass failed)

    C -- Locklear 4 run (run failed)


    Advertisement

    DV -- Adeoti 9 run (kick failed)

    C -- Groleau 71 pass from Lorenz (Bierwith run)

    C -- Locklear 2 run (Thompson-Meyers kick)

    DV -- Adelekan 11 run (run failed)

    C -- Thompson-Meyers 36 FG

    Rushing: DV -- Adeoti 21-119, Williams 8-53, Adelekan 5-19, Firpo 4-19, Farooq 4-12, Ruckman 2-10, Tarasow 1-5, Do 1-2, Padrid 1-2, Yoon 1- (-3). Totals: 48-238. C -- Bierwith 8-134, Locklear 10-64, Cornwell 2-20, Aganjuomo 2-20, Fifta 2-19, Aninipot 3-18, Toetuu 5-14, Pacheco 2-6, Lorenz 3-1, Gerlach 1- (-4). Totals: 38-292. Passing: DV -- Farooq 7-13-0 102. C -- Lorenz 4-6-0-157, Gerlach 1-2-0-2. Totals 5-8-0 159. Receiving: DV -- Tarasow 2-54, Do 2-19, Schmidig-Wood 1-17, Bhangu 1-7, Padrid 1-5. C -- Groleau 2-75, Bierwith 1-66, Snyder 1-16, Locklear 1-2. Fumbles/lost: Dougherty Valley -- 1/1, California -- 4/2. Records: Dougherty Valley 4-7, California 9-2.

    Granada 24, Amador Valley 20

    Amador       0       7       7       6--       20

    Granada       3       14       0       7--       24

    G -- Dremalas 21 FG

    AV-- Jones 1 run (Knaggs kick)

    G -- Offill 1 run (Dremalas kick)

    G -- Campiotti 2 pass from Offill (Dremalas kick)

    AV -- White 10 run (Knaggs kick)

    AV -- White 55 run (kick failed)

    G -- Revay 21 pass from Offill (Dremalas kick)

    Rushing: AV -- White 12-98, Jones 9-7. Totals 19-105. G -- Shinnick 31-108, Campiotti 7-46, Silva 7-12, Offill 7-10, Revay 1-(-2). Totals 53-174. Passing: AV -- Jones 13-23-0 147. G -- Offill 11-16-0 124. Receiving: AV -- Newman 5-32, Knaggs 3-70, Miller 2-30, White 2-18, Burgermeister 1-(-3). Totals 13-147. G -- Revay 7-98, Shinnick 3-24, Campiotti 1-2. Totals 11-124. Fumbles/lost: Amador Valley -- 0/0, Granada -- 3/2. Records: Granada 7-4, Amador 5-6.

    Pittsburg 47, Irvington 13

    Pittsburg       14       20       13       0--       47

    Irvington       7       6       0       0--       13

    P -- Morgan 10 run (Iniguez kick)

    I -- Lozoya 80 run (Higares kick)

    P -- Morgan 16 run (Iniguez kick)

    P -- Kirtman 20 pass from Levias (kick failed)

    P -- Morgan 16 run (Iniguez kick)

    I -- Gusev 29 pass from Shank (kick failed)

    P -- Morgan 4 run (Iniguez kick)

    P -- Tarrance 35 run (Iniguez kick)

    P -- Chatman 1 run (Kick no good)

    Rushing: P -- Morgan 18-106, D. Moore 6-62, Tarrance 5-42, Lassair 1-26, Levias 4-26, Sohan 1-14, Chatman 4-11, Watson 1-5, Foster 2-2, Gordon 1-2, Hurtado 1-(-5). Totals 44-287. I -- Lozoya 14-130, Jones 6-24, Shank 7-12, Navarro 2-3. Totals 29-169. Passing: P -- Levias 9-13-0 156, DeLuna 2-2-0 33. Totals 11-15-0 189. I -- Shank 3-9-0 73. Receiving: P -- A. Moore 1-40, Grisby 3-38, Kirtman 2-34, Barber 2-28, Franks 1-21, Oliver 1-19, Lassair 1-9. Totals 11-189. I -- Gusev 2-69, Jones 1-4. Totals 3-73. Fumbles/lost: Pittsburg -- 1/1, Irvington -- 1/1. Records: Pittsburg 9-2. Irvington 5-6.

    James Logan 14, Liberty 7

    Liberty       0       0       7       0--       7

    James Logan       0       6       8       0--       14

    JL -- Muhammad 24 run (kick blocked)

    JL -- Muhammad 84 kickoff return (Augustine pass from Leota)

    L -- Taylor 2 run (Martinez kick)

    Rushing: L -- Canady 13-73, Oseguera 10-54, Tolentino 4-14, Taylor 4-8, Espinoza 3-7, Cruz 1-3, Lee 2-1, Team 1-(-11). Totals 38-149. JL -- Muhammad 19-106, Fualaau 5-37, Leota 8-16, Lealao 5-10, Cruz 1-2, Elisaia 1-2. Totals 39-173. Passing: L -- Tolentino 1-6-0-(-1), Oseguera 2-2-0-8. Totals 3-8-0-7. JL -- Leota 5-11-1-46. Receiving: L -- Espinoza 1-7, Cruz 1-1, Taylor 1-(-1). Totls 3-7. JL - Augustine 2-20, Muhammad 2-14, Sekhon 1-12. Totals 5-46. Fumbles/lost: Liberty 2/0, James Logan 3/2. Records: James Logan 9-2, Liberty 5-6.

    Division II Montgomery 27, American 0

    American       0       0       0       0--       0

    Montgomery       6       7       14       0--       27

    M -- Ezeff 53 pass from Flores (kick failed)

    M -- G. Johnson 29 pass from Flores (Lenney kick)

    M -- Walker 19 run (Lenney kick)

    M -- Stelzner 2 run (Lenney kick)

    Rushing: A -- Lyell 20-43, Luty 9-16, Jones 3-15, Brooks 2-10, Barker 5-(-16). Totals: 39-68. M -- Francavilla 24-91, Walker 14-77, Ezeff 0-5, Stelzner 4-3, Team 2-(-2), Flores 3-(-23). Totals: 47-151. Passing: A -- Barker 8-16-0 79. M -- Flores 11-19-1 247. Receiving: A -- Wellington 8-79. M -- G. Johnson 5-110, Eatmon 3-71, Stimack 2-13, Ezeff 1-53. Totals: 11-247. Fumbles/lost: American -- 2/2. Montgomery -- 1/1. Records: Montgomery 9-2, American 7-4.

    Northgate 41, College Park 29

    College Park       8       14       7       0--       29

    Northgate       14       6       7       14--       41

    N -- Haynes 13 run (Dale kick)

    CP -- M. Sabeti 43 pass from T. Jackson (A. Sabeti run)

    N -- Haynes 33 run (Dale kick)

    CP -- Stephenson 13 pass from Salido (Johnsonbaugh kick)

    N -- Haynes 4 run (run failed)

    CP -- Jones 95 kickoff return (Johnsonbaugh kick)

    CP -- T. Jackson 40 run (Johnsonbaugh kick)

    N -- Mastrelli 23 pass from Austin (Dale kick)

    N -- Haynes 5 run (Dale kick)

    N -- Huang 9 pass from Austin (Dale kick)

    Rushing: CP -- Sprung 16-76, T. Jackson 8-69, Salido 10-28, Kashifi 1-9, Jones 2-5, Stephenson 2-1. Totals 39-188. N -- Haynes 27-263, Mastrelli 6-31, Boukis 4-7, Huang 1-4. Totals 38-305. Passing: CP -- Salido 5-5-0-54, T. Jackson 1-1-0-43. Totals 6-6-0-97. N -- Austin 7-13-0-103. Receiving: CP -- M. Sabeti 2-57, T. Jackson 2-20, Stephenson 1-13, Sprung 1-7. N -- Mastrelli 2-27, Smith 2-19, Huang 2-16, Muller 1-21. Fumbles/lost: College Park 2/0; Northgate 0/0. Records: College Park 6-4-1, Northgate 9-2.

    Division III El Cerrito 64, Tamalpais-Mill Valley 8

    Tamalpais       0       8       0       0--       8

    El Cerrito       36       28       0       0--       64

    EC -- Pickett 84 kickoff return (Smith kick)

    EC -- Pickett 12 run (Smith kick)

    T -- Birir 47 run (Birir run)

    EC -- Pippins 24 pass from Keilan Benjamin (Smith kick)

    EC -- Pickett 13 run (Smith kick)

    EC -- Keith Benjamin 48 punt return (Smith kick)

    EC -- Keilan Benjamin 9 run (Smith kick)

    EC -- Houston 3 run (Smith kick)

    EC -- Dunbar 3 run (Smith kick)

    EC -- Harvey 43 fumble return (Smith kick)

    Rushing: T -- Birir 17-65, Thomas 1-12, B. Daniels 2-7,Burch 2-6, Viscardi 3-(-2), Shore 2-(-5), Lazarus 2-(-10). Totals 29-73. EC -- Houston 5-86, Pickett 5-34, Keilan Benjamin 5-30, Dyer-Hogan 2-28, Harris 1-6, Smith 1-4, Keith Benjamin 1-(-1), Pippins 1-(-2), Jones 3-(-10). Totals 24- 144. Passing: T -- Lazarus 2-11-1 43, Shore 1-1-0 3. Totals 3-12-1 46. EC -- Keilan Benjamin 7-13-0 156, Pippins 0-1-0 0. Totals 7-14-0 156. Receiving: T -- Green 1-24, K. Daniels 1-19, Burch 1-3. EC -- Keith Benjamin 2-59, Pippins 2-48, Harrison 1-27, Harvey 2-22. Fumbles/lost: Tamalpais -- 1/1; El Cerrito -- 1/0. Records: Tamalpais 6-5, El Cerrito 9-2.

    Division V Valley Christian-Dublin 50, St. Bernard Catholic 18

    St. Bernard       12       0       0       6--       18

    Valley Christian       15       14       14       7--       50

    SBC -- Seaman 7 pass from Davis (conversion failed)

    VC -- Woodson 29 pass from Taylor III (Marco kick)

    SBC -- Wilson 2 run (conversion failed)

    VC -- Taylor III 29 run (Taylor run)

    VC -- Blackwell 21 pass from Taylor III (Marco kick)

    VC -- Volpatti 78 pass from Taylor III (Marco kick)

    VC -- Smith 2 run (Marco kick)

    VC -- Taylor 19 run (Marco kick)

    VC -- Harris 19 interception return (Marco kick)

    SBC — Thrap 7 pass from Rice (conversion failed)

    Rushing: SBC -- Davis 10-46, Allen 1-32, Rice 5-17, Huddleson 4-16, Wilson 3-9, Pimentel 2-(-4). Totals 25-116. VC -- Volpatti 12-115, Taylor III 10-102, Hanks 6-34, Smith 5-32, Haus 4-21, Harris 3-16, Schaefer 1-3. Totals 41-323. Passing: SBC -- Davis 17-30-2-158, Rice 4-6-0-67. Totals 21-36-2-225. VC -- Taylor 6-10-0-160, Suski 1-1-0-4. Totals 7-11-0-164. Receiving: SBC -- Thrap 5-97, Pimentel 5-71, Wilson 4-18, Seaman 3-14, Allen 3-12, Huddleson 1-13. VC -- Woodson 3-46, Volpatti 1-78, Blackwell 1-21, Borneman 1-15, Bell 1-4. Fumbles/lost: St. Bernard Catholic -- 0/0; Valley Christian-Dublin -- 1/0. Records: St. Bernard Catholic 8-3, Valley Christian-Dublin 8-3.

    Basketball-M

    Nonconference Los Medanos 90, Alameda 73

    Alameda (0-1)

    Kemp 2 0-0 5, Callahan 2 2-2 7, Morton 5 1-3 11, Cruz 3 2-2 8, Rollins 8 7-10 24, Bake 1 0-0 2, Garry 3 1-2 7, Allantor 3 2-2 8, Gest 0 1-2 1. Totals 27 16-24 73.

    Los Medanos (2-0)

    Lefiti 1 0-0 2, Combs 6 5-5 19, Lebonte 8 5-6 23, Silva 2 0-0 6, Walton 4 2-2 14, Corby 1 2-4 5, Brown 1 4-5 6, Contreras 5 1-3 11, Aaron 2 0-1 4. Totals 30 19-26 90.

    Halftime: Los Medanos 49, Alameda 35. 3-point goals: Walton 4, Silva 2, Lebonte 2, Combs 2, Corby, Rollins, Kemp, Callahan. Highlights: LMC -- Aaron 14 rebounds.

    Basketball-W

    Mission College Tournament

    First round: Diablo Valley 111, Reedley 50

    Tennis-G

    NCS Team Playoffs

    DIVISION I

    Saturday's semifinals

    No. 4 Tamalpais (23-4) vs. No. 1 Monte Vista (20-2) at El Cerrito, 9 a.m.

    No. 6 Foothill (18-4) vs. No. 2 Dougherty Valley (20-0) at Albany, 9 a.m.

    Saturday's final

    Tamalpais/Monte Vista winner vs. Foothill/Dougherty Valley winner at El Cerrito, 1 p.m.

    DIVISION II

    Saturday's final

    No. 3 Branson (14-9) at No. 1 Piedmont (24-3), 11 a.m.

    Volleyball-W

    BVC Los Medanos d. Mendocino

    Scores: 25-10, 25-11, 25-14. Highlights: LMC -- Scriven 18 kills, 8 digs, 9 aces; Pinkowski 24 assists, 9 digs, 4 aces; Tatmon 3 kills, 7 blocks. Record: Los Medanos 10-14, 8-7 BVC.

    CC-North Foothill d. Ohlone

    Scores: 25-9, 25-17, 25-14.

    Volleyball-G

    NCS Playoffs

    DIVISION I

    Saturday's quarterfinals

    No. 9 James Logan (17-10) at No. 1 San Ramon Valley (30-3), 7 p.m.

    No. 5 Berkeley (20-11) at No. 4 California (22-9), 7 p.m.

    No. 7 Amador Valley (15-12) at No. 2 Monte Vista (28-6), 7 p.m.

    No. 6 Foothill (17-18) at No. 3 Heritage (25-8), 7 p.m.

    DIVISION II

    Saturday's quarterfinals

    No. 9 Dublin (14-12) at No. 1 Redwood (37-4), 7 p.m.

    No. 5 Newark Memorial (26-4) at No. 4 Las Lomas (22-13), 7 p.m.

    No. 7 Montgomery (23-11) at No. 2 Maria Carrillo (28-6), 7 p.m.

    No. 6 Northgate (23-11) at No. 3 Carondelet (26-11), 7 p.m.

    DIVISION III

    Saturday's quarterfinals

    No. 8 Petaluma (20-13) at No. 1 Campolindo (23-9), 7 p.m.

    No. 5 Miramonte (15-11) at No. 4 Albany (22-3), 7 p.m.

    No. 7 Novato (18-14) at No. 2 Bishop O'Dowd (23-9), 5 p.m.

    No. 11 Analy (14-13) at No. 3 Sonoma Valley (29-6), 7 p.m.

    DIVISION IV

    Saturday's quarterfinals

    No. 8 Piedmont (19-10) at No. 1 Marin Catholic (21-9), 7 p.m.

    No. 12 Salesian (12-12) at No. 4 St. Patrick-St. Vincent (23-12), 7 p.m.

    No. 7 Justin-Siena (13-11) at No. 2 Moreau Catholic (25-5), 5 p.m.

    No. 6 Arcata (30-4) at No. 3 Healdsburg (25-7), 7 p.m.

    DIVISION V

    Saturday's quarterfinals

    No. 8 International (17-8) vs. No. 1 Branson (29-6) at College of Marin, 7 p.m.

    No. 5 Marin Academy (21-10) at No. 4 Head-Royce (20-7), 7 p.m.

    No. 7 College Prep (16-10) at No. 2 St. Joseph Notre Dame (28-8), 7 p.m.

    No. 6 Convent of the Sacred Heart (15-8) at No. 3 University-S.F. (23-7), 7 p.m.

    DIVISION VI

    Saturday's quarterfinals

    No. 8 El Sobrante Christian (15-6) at No. 1 Anderson Valley (24-2), 7 p.m.

    No. 5 California School for the Deaf (23-7) vs. No. 4 Waldorf-S.F. (16-6) at Annunciation Cathedral, 7 p.m.

    No. 7 St. Bernard Catholic (12-13) at No. 2 Rincon Valley Christian (17-9), 7 p.m.

    No. 6 Ferndale (11-8) at No. 3 Mendocino (21-7), 7 p.m.

    Water polo-B

    NCS Playoffs

    DIVISION I

    Saturday's final

    No. 2 Campolindo (21-6) vs. No. 1 Miramonte (19-8) at Acalanes HS, 4:30 p.m.

    DIVISION II

    Saturday's final

    No. 2 Redwood (24-4) vs. No. 1 Alhambra (20-6) at Acalanes HS, 1:30 p.m.

    Water Polo-G

    NCS Playoffs

    DIVISION I

    Saturday's final

    No. 2 Monte Vista (16-9) vs. No. 1 San Ramon Valley (26-0) at Acalanes HS, noon

    DIVISION II

    Saturday's final

    No. 2 Miramonte (20-6) vs. No. 1 Campolindo (23-3) at Acalanes HS, 3 p.m.

    Calendar

    Saturday

    Bay Valley Conference JC football -- Los Medanos at Contra Costa, 3 p.m.

    Golden Gate JC football -- Reedley at Chabot, 3 p.m.

    Prep football -- NCS playoffs, first round, TBA

    Prep boys soccer -- NCS fall playoffs, finals, TBA

    Prep girls tennis -- NCS team playoffs, finals, TBA

    Prep girls volleyball -- NCS playoffs, second round, TBA

    Prep boys water polo -- NCS playoffs, finals, TBA

    Prep girls water polo -- NCS playoffs, finals, TBA

    Sunday

    No events scheduled

    Monday

    No events scheduled

    Tuesday

    BVC women's volleyball -- Conra Costa at College of Alameda, 6 p.m.

    Prep girls tennis -- NCS singles and doubles playoffs, first and second rounds, TBA

    Prep boys soccer -- College Park at Las Lomas, TBA

    Wednesday

    Prep girls tennis -- NCS singles and doubles playoffs, semifinals and finals, TBA

    Prep girls volleyball -- NCS playoffs, semifinals, TBA

    Thursday

    JC men's basketball -- Los Medanos at Mendocino College Tournament, TBA

    JC women's basketball -- Los Medanos at Las Positas Tournament, TBA

    Prep boys soccer -- Mt. Diablo at Alhambra, 4 p.m.

    Prep boys basketball -- Dublin at Foothill, 7:30 p.m.

    Friday

    JC men's basketball -- Los Medanos at Mendocino College Tournament, TBA

    JC women's basketball -- Los Medanos at Las Positas Tournament, TBA

    Prep football -- NCS playoffs, second round, TBA

    Prep girls tennis -- Northern California team playoffs, TBA

    Saturday, Nov. 23

    JC men's basketball -- Los Medanos at Mendocino College Tournament, TBA

    JC women's basketball -- Los Medanos at Las Positas Tournament, TBA

    JC football -- COA Northern California Bowl Championship

    Prep cross country -- NCS championships at Hayward HS, TBA

    Prep football -- NCS playoffs, second round, TBA

    Prep girls tennis -- Northern California team playoffs, TBA

    Prep girls volleyball -- NCS playoffs, finals, TBA

    Prep boys soccer -- Mt. Diablo at El Cerrito, 10 a.m.

    Sunday, Nov. 24

    No events scheduled

    Monday, Nov. 25

    Prep boys soccer -- College Park at Livermore, 12 p.m.

    Prep boys basketball -- Deer Valley at Oakland Tech, 7 p.m.

    Tuesday, Nov. 26

    Prep boys basketball -- NCS Foundation games: Acalanes at San Ramon Valley, Antioch at Livermore, American at Foothill, James Logan at California, 7 p.m.

    Prep girls basketball -- NCS Foundation games, TBA

    Prep boys soccer -- Clayton Valley Charter at Freedom, 7 p.m.; Dublin at Northgate, 6 p.m.; Mt. Diablo at Antioch, 6 p.m.

    Prep girls volleyball -- Northern California playoffs, first round, TBA

    Wednesday, Nov. 27

    Prep boys basketball -- Hercules at Alhambra, 7 p.m.; Dougherty Valley at Deer Valley, 7 p.m.

    Prep boys soccer -- El Cerrito at Mt. Diablo, 4 p.m.

    Thursday, Nov. 28

    No events scheduled

    Friday, Nov. 29

    Prep boys basketball -- Deer Valley at Bethel, 2 p.m.

    Prep girls basketball -- Antioch at Orestimba, 7:30 p.m.

    Prep football -- NCS playoffs, semifinals, TBA

    Saturday, Nov. 30

    Prep boys basketball -- Alhambra at Analy, 5 p.m.; Bellarmine Prep at San Ramon Valley, 12:30 p.m.; NorCal Tip-Off Classic at Newark Memorial, TBA; Salesian ar Deer Valley, 12 p.m.; Santa Rosa at Antioch, 6:30 p.m.

    Prep girls basketball -- Vintage at Skyline, 7 p.m.

    Prep cross country -- CIF championships, Woodward Park, Fresno, TBA

    Prep football -- NCS playoffs, semifinals, TBA

    Prep girls volleyball -- Northern California playoffs, second round, TBA

    Sunday, Dec. 1

    No events scheduled

    Monday, Dec. 2

    Prep boys basketball -- Hercules at Acalanes, 7 p.m.

    Tuesday, Dec. 3

    Prep boys basketball -- Granada at Heritage, Liberty at Livermore, Foothill at Golden Sierra, Castro Valley at California, 7 p.m.; Mt. Diablo at Alhambra, 7 p.m.; Dublin at Fremont, 7 p.m.; Miramonte at Concord, 7 p.m.; Antioch at Moreau Catholic, 7 p.m.

    Prep girls basketball -- Concord at Antioch, 7 p.m.

    Prep boys soccer -- Las Lomas at Northgate, 7 p.m.

    Prep girls volleyball -- Northern California playoffs, finals, TBA

    Wednesday, Dec. 4

    Prep boys basketball -- Campolindo at Livermore, 7 p.m.

    Prep girls basketball -- Analy at Skyline, 7 p.m.

    Thursday, Dec. 5

    JC men's basketball -- Los Medanos at Monterey Peninsula College Tournament, TBA

    JC women's basketball -- Los Medanos at Contra Costa Comet Classic, TBA; Deer Valley at Dougherty Valley Tournament, TBA

    Prep boys basketball -- Amador Valley at El Dorado Gold Dust Tournament, TBA; Acalanes at Island Classic, TBA; Deer Valley at De La Salle Tournament, 3:30 p.m.

    Prep girls basketball -- Skyline at Prospect-Saratoga, 6:30 p.m.; Antioch at Lady Bulldog Classic, TBA

    Prep boys soccer -- Las Lomas at Berean Christian, 3:30 p.m.; Northgate at Pacific Grove, 6 p.m.; Ygnacio Valley at Las Lomas, 6:30 p.m.