Baseball-CC

CCCAA Playoffs Northern Sectionals Game 2 Chabot 11, Sequoias 1

Chabot       140       200       013--       11       16       1

Sequoias       010       000       000--       1       8       0

(Best-of-three series tied 1-1)

Carter, Rowland (6) and Hull. Beardsley, Fleeman (6), Walker (8), Gastelum (8), Vartanian (9) and Dillon. W: Carter (10-2). L: Beardsley (5-4). 2B: Smith (C), Calistro (S). 3B: Guardino (C). HR: Smith (C) 2nd inn., 2 on; Davis (C) 4th inn., 0 on; Smith (C) 9th inn., 1 on. Records: Chabot 32-9, Sequoias 32-10. Highlights: C -- Dawkins 3 for 5, 3 R, 2 RBIs; Smith 3 for 4, 2 R, 6 RBIs; Davis 3 for 5, 2 R, RBI. Sunday: Game 3, Sequoias at Chabot, noon.

Baseball-Prep

Friday, BCL-East Bentley 7, Athenian 6

Athenian       000       020       40--       6       7       1


Advertisement

Bentley       000       015       01--       7       9       2

Smart, Tierney (6), Hollenbach (8) and DeWalt. Coburn, Kirby (7) and Huitt. W: Kirby. L: Hollenbach. 2B: Tierney (A), Hollenbach (A). 3B: Jones (B) 2. Records: Bentley 17-5, Athenian 6-10. Highlights: Tierney 2 for 4, 2 RBIs, R. B -- Jones 2 for 4, 2 R, 2 RBIs, BB; Ford 3 for 3, 2 RBIs, 2 BB; Kirby 1 1/3 IP, 0 R.

Lacrosse-B

NCS Playoffs

DIVISION I

Quarterfinals

Friday

Redwood-Larkspur 15, No. 9 Amador Valley (11-11) 0

Monte Vista 9, No. 6 Las Lomas (16-5) 4

Saturday

De La Salle 16, No. 13 Jesuit-Carmichael (11-9) 3

San Ramon Valley 14, No. 7 Davis (15-6) 5

Wednesday's semifinals

No. 5 De La Salle (11-7) at No. 1 Redwood-Larkspur (14-6), 5:30 p.m.

No. 3 Monte Vista (13-6) at No. 2 San Ramon Valley (13-8), 7

DIVISION II

Quarterfinals

Friday

Acalanes 16, No. 9 St. Mary's-Stockton (13-6) 4

Piedmont 6, No. 4 Marin Academy (14-6) 4

Marin Catholic-Kentfield 14, No. 7 University (8-8) 9

Saturday

Novato 21, No. 6 Bishop O'Dowd (13-7) 5

Wednesday's semifinals

No. 5 Piedmont (18-3) at No. 1 Acalanes (19-3), 7 p.m.

No. 3 Novato (17-6) at No. 2 Marin Catholic-Kentfield (14-7), 5:30 p.m.

Lacrosse-G

NCS Playoffs

DIVISION I

Quarterfinals

Friday

Carondelet 8, No. 7 San Ramon Valley (15-7) 4

Saturday

Marin Catholic 13, No. 6 Granite Bay (18-4) 12

California 14, No. 5 Novato (17-7) 9

Amador Valley 19, No. 8 Monte Vista (13-6) 8

Tuesday's semifinals

No. 3 Marin Catholic (22-2) vs. No. 2 Carondelet (13-6) at Diablo Vista Middle School, 5:30 p.m.

No. 4 California at No. 1 Amador Valley (20-1), 7 p.m.

DIVISION II

Quarterfinals

Friday

Acalanes 22, No. 8 Sir Francis Drake (10-9) 2

University-S.F. 14, No. 5 Justin Siena (11-8) 11

Miramonte 15, No. 6 Campolindo (7-12) 8

Saturday

Piedmont 15, No. 7 Bishop O'Dowd (9-10) 0

Tuesday's semifinals

No. 4 University-S.F. (16-7) at No. 1 Acalanes (14-6), 7 p.m.

No. 3 Miramonte (14-2) at No. 2 Piedmont (16-1), 7 p.m.

Softball-Prep

Thursday, BVAL Heritage 3, Antioch 2

Antioch       002       000       0--       2       5       0

Heritage       001       200       x--       3       5       1

Graifman and Nootaboom; Espinoza and Cross. W: Espinoza. L: Graifman. 3B: Kirk (H). Records: Antioch 4-6 BVAL, Heritage 10-0. Highlights: Ant -- Graifman CG, 3 ER, BB, 13 K.

Swimming-B

NCS Championships

At Concord Community Pool

Team scores (top 10): Northgate 264, Granada 246, Campolindo 187, Heritage 145, San Ramon Valley 143.5, College Prep 138, De La Salle 132, Monte Vista 117, Terra Linda 97, Las Lomas 94.5.

200 medley relay: Granada (Trump, Silverthorn, Rooney, McLaggan) 1:30.67, Northgate 1:31.47, Heritage 1:33.58; 200 freestyle: Rooney (Gran) 1:36.21, Silverthorn (Gran) 1:36.80, Knox (Analy) 1:37.07; 200 IM: McLaughlin (Amador Valley) 1:49.39, Sand (Castro Valley) 1:50.11, Rollo (SRV) 1:53.18; 50 freestyle: Williams (Terra Linda) 20.78, Bloore (MV) 20.84, Ostler (Miramonte) 20.93; 100 butterfly: Watson (College Prep) 48.98, Sharma (College Prep) 49.00, Tittle (Northgate) 49.52; 100 freestyle: Bigot (Terra Linda) 44.74, Bloore (MV) 45.05, Ostler (Miramonte) 45.18; 500 freestyle: Rooney (Gran) 4:26.36, Jacobs (College Prep) 4:28.84, Van Brocklin (Northgate) 4:32.20; 200 freestyle relay: Northgate (Kirkpatrick, Wu, Van Brocklin, Tittle) 1:24.60, Heritage 1:24.71, Castro Valley 1:25.18; 100 backstroke: Knox (Analy) 48.82, James (Her) 49.10, Thaning (Her) 49.26; 100 breaststroke: Silverthorn (Gran) 54.31, Sand (Castro Valley) 54.54, Poppe (SRV) 54.87; 400 freestyle relay: Granada (Silverthorn, McLaggan, Trump, Rooney) 2:59.00*, College Prep 3:06.40, Northgate 3:06.91.

* New meet record

Swimming-G

NCS Championships

At Concord Community Pool

Team scores (top 10): San Ramon Valley 342, Campolindo 197, Carondelet 193, Amador Valley 189, Mission San Jose 123, Miramonte 116, Marin Catholic 99, California 95, Marin Academy 87, Acalanes 84.

200 medley relay: San Ramon Valley (Garcia, Poppe, Miller, Steffens) 1:42.69, Miramonte 1:46.47, Campolindo 1:46.65; 200 freestyle: Raukar (Marin Catholic) 1:48.27, Usinger (Acalanes) 1:48.39, Simonds (Granada) 1:48.47; 200 IM: Scott (Petaluma) 1:59.98, Chong (SRV) 2:03.37, Brockley (Maria Carrillo) 2:05.15; 50 freestyle: Brand (AV) 23.28, Poppe (SRV) 23.48, Cottril (Athenian) 23.55; 100 butterfly: Usinger (Aca) 53.46, Murphy (Caron) 54.06, Garcia (SRV) 54.33; 100 freestyle: Murphy (Caron) 50.19, Brand (SRV) 50.29, Ashby (Campo) 50.96; 500 freestyle: Simonds (Granada) 4:47.21, Bauer (Montgomery) 4:50.23, Henderson (SRV) 4:54.93; 200 freestyle relay: San Ramon Valley (Poppe, Smith, Fusari, Steffens) 1:33.51*, Carondelet 1:33.62, Mission San Jose 1:36.48; 100 backstroke: Coloma (Caron) 53.85, Raukar (Marin Catholic) 55.22, Garcia (SRV) 55.44; 100 breaststroke: Poppe (SRV) 59.85, Scott (Petaluma) 1:00.52, Schillinger (Miramonte) 1:01.91; 400 freestyle relay: Carondelet (Murphy, Witkay, Coloma, Amberg) 3:25.37, San Ramon Valley 3:28.25, Campolindo 3:28.59.

* New meet record

Tennis-B

NCS Team Playoffs

DIVISION I

Saturday Semifinals

Dougherty Valley 4, No. 4 Tamalpais-Mill Valley (22-4) 3

Miramonte 4, No. 2 San Ramon Valley (19-4) 3

Final

No. 1 Dougherty Valley (17-0) 6, No. 6 Miramonte (16-6) 1

DIVISION II

Saturday's final

No. 1 Piedmont (20-4-1) 4, No. 2 Branson-Ross (19-4) 3

Track-B

BVAL Championships

At Pittsburg HS

Team scores: Heritage 219, Deer Valley 93, Liberty 65, Pittsburg 62, Freedom 49, Antioch 6.

100: Mixon (Fre) 11.09, Quarles (Fre) 11.32, Tarrance (Pitt) 11.58; 200: Kurtz (Her) 21.89, Hurtado (Pitt) 22.30, Quarles (Fre) 22.46; 400: Kurtz (Her) 47.88, Taylor (DV) 48.90, Mortensen (Fre) 51.23; 800: Mayer (Lib) 1:57.67, Demeko-Ousman (Her) 1:57.70, Thomas (Ant) 2:02.85; 1600: Demeko-Ousman (Her) 4:28.23, Drees (Her) 4:33.47, Grovhoug (Her) 4:33.80; 3200: Demeko-Ousman (Her) 10:07.48, Drees (Her) 10:10.28, Hodgson (Lib) 10:16.86; 110H: Olender (Her) 15.77, Ernest (Her) 15.96, Hurtado (Pitt) 15.99; 300H: Hurtado (Pitt) 40.27, Olender (Her) 40.76, Hamlin (DV) 42.50; 400 relay: Deer Valley (Ns. Webster, Johnson, Nz. Webster, Taylor) 42.60, Freedom 43.24, Heritage 43.89; 1600 relay: Heritage (Olender, Hanible, Winding, Kurtz) 3:23.61, Deer Valley 3:26.71, Liberty 3:27.61; SP: Fifita (Her) 50-7, Mostafavi (Her) 49-5 1/2, DeFlores (Her) 46-9 1/2; DT: DeFlores (Her) 147-4, Mostafavi (Her) 143-8, Powell (Pitt) 140-8; HJ: Bell (DV) 6-4, Burnes (Her) 6-0, Mace (Her) 5-10; PV: Fancey (Lib) 15-6, Giessman (Lib) 11-6, Drake (Lib) 11-6; LJ: Johnson (DV) 23-1, Ernest (Her) 22-3 1/2, Nz. Webster (DV) 21-11 1/4; TJ: Ns. Webster (DV) 47-9, Davis (Lib) 46-3, Nz. Webster (DV) 43-2.

EBAL Championships

At Amador ValleyHS

Team scores: Amador Valley 120, De La Salle 116, Livermore 75, San Ramon Valley 71, Monte Vista 46, Granada 42, California 18, Foothill 8.

100: Charles (AV) 10.69, Morris (DLS) 10.79, White (AV) 10.91; 200: Charles (AV) 21.60, Koski (SRV) 22.13, White (AV) 22.34; 400: Bayley (AV) 49.99, Griffith (SRV) 50.23, Randall (Cal) 50.60; 800: McKinnon (AV) 1:55.85, DeMartini (DLS) 1:59.31, Natt (Liv) 2:00.11; 1600: Hurlock (DLS) 4:10.44*, Tyler Olson (Liv) 4:14.99, Beston (AV) 4:20.42; 3200: Hurlock (DLS) 9:13.71, Tyler Olson (Liv) 9:17.70, Schumann (DLS) 9:22.91; 110H: Morris (DLS) 14.34, Godkin (DLS) 15.59, Foote (Liv) 15.60; 300H: Morris (DLS) 39.88, Harvey (DLS) 40.53, Godkin (DLS) 41.07; 400 relay: Amador Valley 42.23, Monte Vista 42.71, San Ramon Valley 42.72; 1600 relay: Amador Valley 3:20.57, San Ramon Valley 3:22.52, De La Salle 3:28.54; HJ: Williams (Gra) 6-8, Chaffee (AV) 6-3, Barnett (Gra) 6-3; LJ: White (AV) 22-3 1/2, Beasley (GRA) 20-11 3/4, Petagara (SRV) 20-9 3/4; DT: Kerstetter (Liv) 163-7, Esparza (AV) 162-11 1/2, Dalton (MV) 156-4 1/2.

* -- Meet record.

WACC Championships

At Burrell Field, San Leandro

Team scores: Bishop O'Dowd 117, Castro Valley 116, San Leandro 90, Hayward 59, Alameda 37, Berkeley 27, Arroyo 21, Encinal 11, Piedmont 11, Mt. Eden 7.

100: Alexander (SL) 10.93, Jones (CV) 10.95, Johnson (SL) 11.0; 200: Jones (CV) 22.29, Alexander (SL) 22.47, Edwards (CV) 22.69; 400: Anderson (SL) 49.57, Ziegler (BOD) 51.15, Coates (CV) 52.04; 800: Carrington-Scott (BOD) 1:57.35, Sikes (Berk) 1:58.09, Limlingan (SL) 2:00.73; 1600: Downs (BOD) 4:27.30, Mackey (CV) 4:29.98, Tu (Ala) 4:30.92; 3200: Tu (Ala) 9:43.08, Burke (BOD) 9:57.79, Melendez (BOD) 10:07; 110HH: Turner (Hay) 15.67, Luong (Arr) 16.57, Baker (SL) 16.62; 300H: Turner (Hay) 42.09, Yick (Ala) 42.23, Baker (SL) 42.29; 400 relay: San Leandro (Nash, Alexander, Anderson, Johnson) 42.11, Castro Valley 42.60, Hayward 43.89; 1600 relay: Bishop O'Dowd (Ziegler, Carrington-Scott, Guiton, Hall) 3:28.04, San Leandro 3:31.45, Castro Valley 3:34.24; DT: Jones (Hay) 150-6, Kendricks (BOD) 143-10, Burns (Arr) 123-5; HJ: Pittman (SL) 5-10, Allen (Berk) 5-10, Clemensen (CV) 5-10, Lewis (Enc) 5-10; LJ: Moore (CV) 23-4 1/2, Edwards (CV) 20-11 1/2, Brawer (Berk) 20-9.

Friday DFAL Championships

At Dublin HS

Team scores: Acalanes 138, Campolindo 90, Miramonte 68, Dublin 62, Dougherty Valley 59, Las Lomas 58, Alhambra 21.

100: Kiragu (LL) 11.25, Burnett (LL) 11.32, Do (DV) 11.36; 200: Kiragu (LL) 22.40, Hennies (Aca) 22.42, Jones (D) 22.96; 400: Hennies (Aca) 49.69, Comly (Aca) 49.82, Spencer (DV) 50.88; 800: Cardiff (Aca) 1:59.41, Lyons (D) 2:00.16, Lothamer (C) 2:00.38; 1600: Wang (Aca) 4:21.93, Goltra (C) 4:23.35, Braganza (DV) 4:27.54; 3200: Goltra (C) 9:25.79, Gaskell (Aca) 9:30.49, Schmidt (D) 9:35.07; 110H: Harland-Dunaway (C) 15.07, Adams (Alh) 15.47, Chiba (Aca) 15.52; 300H: Downey (M) 39.76, Harland-Dunaway (C) 40.56, Chiba (Aca) 40.79; 400 relay: Las Lomas 43.44, Acalanes, 43.47, Miramonte 43.85; 1600 relay: Miramonte 3:23.28, Acalanes 3:23.95, Campolindo 3:28.61; SP: Thomas (Aca) 52-07.5, Ismen (DV) 45-06.5, Rowland (C) 43-06.0; DT: Thomas (Aca) 168-05, Shurtz (C) 143-06, Ismen (DV) 132-04; HJ: Fuller (M) 6-2, Millinder (D) 6-0, Pfaff (C) 6-0; PV: Downey (M) 13-8, Bertics (Aca) 13-4, Yau (D) 13-0; LJ: Saribay (Aca) 20-10, Millinder (D) 20-8, Kwong (DV) 19-09.25; TJ: Millinder (D) 43-02, Saribay (Aca) 41-06, Kwong (DV) 40-06.

Track-G

BVAL Championships

At Pittsburg HS

Team scores: Deer Valley 145, Heritage 134, Liberty 99.5, Pittsburg 66, Freedom 45.5, Antioch 2.

100: Guillory (DV) 12.22, Berry (H) 12.62, LaPierre (F) 12.88; 200: Guillory (DV) 24.50, Fagalar (DV) 25.67, Lillard (F) 25.87; 400: Hilburn (DV) 58.36, Lillard (F) 58.94, Mehta (H) 59.92; 800: Burney (DV) 2:26.15, Wylie (L) 2:28.75, Bohannon (L) 2:29.34; 1600: Bohannon (L) 5:13.69, Wylie (L) 5:19.30, Pecknold (H) 5:20.59; 3200: Bohannon (L) 12:02.41, Wylie (L) 12:17.11, Duignan (H) 12:43.63; 100H: Coffey (DV) 15.16, Newman (DV) 15.97, Villareal (H) 16.61; 300H: Coffey (DV) 45.42, Newman (DV) 46.23, Villareal (H) 48.26; 400 relay: Deer Valley (Tolliver-King, Hilburn, Fagalar, Guillory) 48.46; Heritage 50.26, Freedom 50.86; 1600 relay: Deer Valley (Newman, Guillory, Fagalar, Hilburn) 3:59.93, Freedom 4:11.00, Heritage 4:13.32; SP: Lassair (P) 37-11.0, Jones (P) 37-08.0, Canty (DV) 36-05.0; DT: Lassair (P) 120-04, Vernoy (H) 113-11, Canty (DV) 109-04; HJ: Mehta (H) 4-10, Onwuzulike (H) 4-10, Dryer (H) 4-8; PV: Sebaugh (P) 10-6, Freeman (L) 9-6, Millington (H) 8-0; LJ: Berry (H) 19-01, Coffey (DV) 17-10, McCarthy (L) 16-10; TJ: Berry (H) 36-07, McCarthy (L) 34-05, Reed (H) 32-01.

EBAL Championships

At Amador Valley HS

Team scores: San Ramon Valley 80, California 73, Monte Vista 69, Foothill 68, Granada 61, Carondelet 53, Amador Valley 48, Livermore 44.

100: White (Gra) 12.39, Dukes (Liv) 12.65, Lukas (Foot) 12.85; 200: White (Gra) 24.93, Dukes (Liv) 25.11, Chenault (Car) 25.33; 400: Chenault (Car) 56.37, Ruotolo (Car) 57.58, Carr (Cal) 57.88; 800: Ricks (Cal) 2:16.59, Eklem (SRV) 2:19.24, Green (AV) 2:23.00; 1600: Starn (MV) 4:53.15*, Hernandez (Liv) 4:59.70, McCandless (Gra) 5:00.45; 3200: Starn (MV) 11:04.33, McCandless (Gra) 11:05.98, Hernandez (Liv) 11:22.45; 100H: Biekert (SRV) 15.36, Topielski (Foot) 15.78, Sherve (SRV) 16.50; 300H: Villanueva (AV) 45.56, Strand (MV) 46.22, Brown (AV) 47.61; 400 relay: Monte Vista 48.91, Foothill 49.18, San Ramon Valley 49.88; 1600 relay: Carondelet 3:57.61, Monte Vista 3:59.81, Foothill 3:59.81; PV: Larson (SRV) 11-1*, Hatter (SRV) 10-6, Craig (AV) 9-6, Meyer (Car) 9-6; LJ: Reichenbach (Foot) 17-8, Dukes (Liv) 17-7 3/4, Thomas (SRV) 16-9; SP: Kimber (Cal) 36-3, Aha (MV) 33-2 1/4, Palma (AV) 33-0.

* -- Meet record

WACC Championships

At Burrell Field, San Leandro

Team scores: Bishop O'Dowd 165, Castro Valley 147, San Leandro 54, Hayward 34, Arroyo 23, Piedmont 22, San Lorenzo 17, Alameda 15, Berkeley 11, Encinal 7.

100: Cantrell (SL) 11.79, Landrum (CV) 12.49, Buckley (SL) 12.59; 200: Cantrell (SL) 24.45, Awakoaiye (BOD) 25.86, Buckley (SL) 26.15; 400: Heywood (BOD) 59.11, Porter (Arr) 1:01.68, Ko (CV) 1:02.19; 800: Penney (SLZ) 2:17.20, Fieberling (BOD) 2:26.46, Shirley (BOD) 2:26.58; 1600: Fieberling (BOD) 5:19.22, Xu (Ala) 5:23.28, Nix (BOD) 5:23.96; 3200: Cooke (BOD) 11:26.71, Taylor (BOD) 11:29.03, Byer (BOD) 11:34.74; 100H: Awakoaiye (BOD) 14.69, Jones (CV) 15.45, Lui (Arr) 16.18; 300H: Jones (CV) 48.51, Barrow (CV) 50.10, Heywood (BOD) 50.58; 400 relay: San Leandro (Hughey, Buckley, Ford, Cantrell) 48.51, Bishop O'Dowd 49.67, Castro Valley 50.15; 1600 relay: Bishop O'Dowd (Shirley, Heywood, Awakoaiye, Fieberling) 4:06.16, San Leandro 4:13.82, Castro Valley 4:20.68; SP: Reid (Hay) 38-02, Garrick (CV) 35-02, Mitchell (BOD) 32-02; HJ: Petry (BOD) 4-8, Fields (CV) 4-8, Moore (BOD) 4-8; LJ: Jones (CV) 17-09.75, Landrum (CV) 17-07.25, Stanfield (Enc) 15-07.

Friday DFAL Championships

At Dublin HS

Team scores: Campolindo 99, Miramonte 98.5, Las Lomas 83, Dublin 81, Acalanes 65.5, Dougherty Valley 49, Alhambra 20.

100: Hall (LL) 13.01, Lee (Aca) 13.03, Bernardo (C) 13.04; 200: McGlaston (D) 24.68, Creson (M) 26.11, Alexander (LL) 26.16; 400: Alexander (LL) 58.65, Boggan (Aca) 59.50, Creson (M) 61.18; 800: Roden (M) 2:18.22, Leach (C) 2:19.69, Cella (C) 2:20.54; 1600: Leach (C) 5:06.45, Hansel (LL) 5:10.60, Fishlow (M) 5:14.50; 3200: Leach (C) 11:06.43, Hansel (LL) 11:06.92, Orders (C) 11:21.47; 100H: McGlaston (D) 14.26, Thompson (DV) 15.16, Margerum (Aca) 15.61; 300H: Thompson (DV) 46.09, Margerum (Aca) 48.41, Brown (C) 49.01; 400 relay: Dublin 50.28, Miramonte 50.49, Las Lomas 50.92; 1600 relay: Miramonte 4:06.74, Campolindo 4:11.65, Acalanes 4:13.18; SP: Haefke (Alh) 32-01.75, Cunningham (D) 29-04.0, Grisson (DV) 28-09.0, DT: Butler (LL) 113-0, Haefke (Alh) 95-11, Cunningham (D) 91-01; HJ: Olabode (M) 5-5, Roden (M) 5-0, Mbeledogu (LL) 4-10; PV: Trimble (LL) 10-3, Protzen (C) 9-6, Wieser (D) 9-0; LJ: Creson (M) 17-5, Margerum (Aca) 15-10.5, Tucci (M) 15-10; TJ: Bouri (D) 33-07.75, Haubert (D) 33-03.75, Margerum (Aca) 33-02.5.

Volleyball-B

NCS Playoffs

DIVISION I

Quarterfinals

Saturday

De La Salle d. No. 5 Dougherty Valley (40-5) 25-14, 23-25, 25-23, 25-19

James Logan d. No. 6 Granada (19-9) 25-19, 25-23, 25-27, 25-20

Wednesday's semifinals

No. 4 De La Salle (22-5) at No. 1 Deer Valley (37-2), 7 p.m.

No. 3 James Logan (30-6) at No. 2 Foothill (30-5), 7 p.m.

DIVISION II

Quarterfinals

Saturday

Kennedy-Fremont d. No. 6 Clayton Valley Charter (18-17) 25-14, 21-25, 25-21, 25-22

Wednesday's semifinals

No. 4 Redwood-Larkspur (26-12) at No. 1 Campolindo (33-2), 7 p.m.

No. 3 Kennedy-Fremont (26-8) at No. 2 Northgate (28-3), 7 p.m.

DIVISION III

Saturday

Berean Christian d. No. 9 St. Joseph Notre Dame (15-12) 25-12, 25-14, 25-16

Sir Francis Drake-San Anselmo d. No. 5 Bentley (21-6) 28-26, 25-14, 25-22

St. Patrick-St. Vincent d. No. 6 Marin Catholic (10-15) 26-24, 25-19, 25-21

Wednesday's semifinals

No. 3 St. Patrick-St. Vincent (23-10) at No. 2 Moreau Catholic (18-11), 7 p.m.

No. 4 Sir Francis Drake-San Anselmo (23-3) at No. 1 Berean Christian (30-9), 7 p.m.

Quarterfinals Division I De La Salle d. Dougherty Valley

Scores: 25-14, 23-25, 25-23, 25-19. Highlights: DLS -- Militar 16 kills, 10 digs; Long 10 kills, 5 digs, 2 aces; Ficken 7 blocks, 5 kills; Fregosi 34 assists, 10 digs, 4 blocks. Record: De La Salle 22-5.

Divsion III SPSV d. Marin Catholic

Scores: 26-24, 25-19, 25-21. Highlights: SPSV -- Lago 6 kills, 21 assists, 8 digs; Boongaling 9 kills, 5 digs; Villaseran 2 aces, 9 kills, 2 digs. Record: St. Patrick-St. Vincent 23-10.