Basketball-B

Northern California Regionals

OPEN DIVISION

Friday's first round

Sheldon-Sacramento 71, No. 5 Serra (25-6) 50

Modesto Christian 57, No. 3 Bishop O'Dowd (26-4) 42

Saturday's first round

Archbishop Mitty 63, No. 7 Newark Memorial (23-7) 51

Tuesday's semifinals

No. 4 Sheldon-Sacramento (26-5) vs. No. 1 Salesian (30-3) at Albany HS, 7 p.m.

No. 2 Archbishop Mitty (27-4) vs. No. 6 Modesto Christian (29-3), 7 p.m.

DIVISION I

Saturday's quarterfinals

Deer Valley 83, No. 8 Freedom (20-10) 69

Bellarmine College Prep 64, No. 5 McClymonds (22-8) 46

De La Salle 43, No. 3 San Leandro (24-7) 39

Pleasant Grove-Elk Grove 60, No. 10 Piedmont Hills (24-8) 36

Tuesday's semifinals

No. 4 Bellarmine College Prep (20-10) at No. 1 Deer Valley (25-5), 7 p.m.

No. 6 De La Salle (26-4) vs. No. 2 Pleasant Grove-Elk Grove (25-6), 7 p.m.

DIVISION II

Saturday's quarterfinals

Dublin 86, No. 8 El Camino (23-8) 75

Sacramento 77, No. 4 Grant-Sacramento (23-7) 52

College Park 67, No. 3 Mt. Eden (19-11) 59

St. Francis 61, No. 2 Antelope (25-7) 59

Tuesday's semifinals

No. 5 Sacramento (26-6) at No. 1 Dublin (25-6), 7 p.m.

No. 11 College Park (24-5) at No. 10 St. Francis (14-16), 7:30 p.m.

DIVISION III


Advertisement

Saturday's quarterfinals

Sacred Heart Cathedral 68, No. 8 San Marin (21-12) 48

Sir Francis Drake-San Anselmo 58, No. 13 Shasta-Redding (16-13) 48

Enterprise-Redding 70, No. 6 Weston Ranch-Stockton (22-8) 59

Campolindo 69, No. 2 El Cerrito (22-11) 65, OT

Tuesday's semifinals

No. 5 Sir Francis Drake-San Anselmo (26-6) at No. 1 Sacred Heart Cathedral (19-11), 7:30 p.m.

No. 10 Campolindo (21-8) at No. 3 Enterprise-Redding (25-3), 7 p.m.

DIVISION IV

Saturday's quarterfinals

Cardinal Newman-Santa Rosa 54, No. 8 Corning (28-3) 37

Soquel 63, No. 12 Orland (25-6) 42

Marin Catholic 52, No. 6 Menlo (21-8) 45

at No. 3 Marin Catholic (24-8), 7 p.m.

Archbishop Riordan 57, No. 7 Liberty Ranch-Galt (23-10) 42

Tuesday's semifinals

No. 4 Soquel (24-7) at No. 1 Cardinal Newman-Santa Rosa (30-3), 7 p.m.

No. 3 Marin Catholic (25-8) at No. 2 Archbishop Riordan (18-11), 7 p.m.

DIVISION V

Saturday's quarterfinals

St. Joseph Notre Dame 65, No. 8 Liberty Christian-Redding (24-8) 40

Branson 62, No. 5 Brookside Christian-Stockton (28-3) 54

University-San Francisco 79, No. 6 Central Catholic-Modesto (26-5) 69

Capital Christian-Sacramento 79, No. 7 Head-Royce (26-6) 59

Tuesday's semifinals

No. 4 Branson-Ross (20-12) at No. 1 St. Joseph Notre Dame (23-11), 7 p.m.

No. 3 University-San Francisco (25-8) at No. 2 Capitol Christian-Sacramento (25-4), 7 p.m.

Basketball-G

Northern California Regionals

OPEN DIVISION

Friday's first round

Bishop O'Dowd 55, No. 8 Brookside Christian-Stockton (26-5) 30

St. Mary's-Berkeley 43, No. 5 Sacramento (27-5) 31

St. Mary's-Stockton 63, No. 7 Miramonte (27-3) 62

Saturday's first round

Carondelet 89, No. 6 Archbishop Mitty (24-7) 69

Tuesday's semifinals

No. 4 St. Mary's-Berkeley (29-4) vs. No. 1 Bishop O'Dowd (27-3) at TBA, 7 p.m.

No. 3 Carondelet (27-3) vs. No. 2 St. Mary's-Stockton (30-2) at TBA, 7 p.m.

DIVISION I

Saturday's quarterfinals

Gunn 45, No. 1 Monte Vista (24-6) 41

Berkeley 54, No. 4 McClymonds (26-4) 44

Heritage 67, No. 6 Lowell (25-6) 45

Oak Ridge-El Dorado Hills 52, No. 2 Wilcox (23-5) 40

Tuesday's semifinals

No. 12 Berkeley (20-11) at No. 8 Gunn (21-6), 7 p.m.

No. 10 Oak Ridge-El Dorado Hills (27-4) at No. 3 Heritage (27-5), 7 p.m.

DIVISION II

Saturday's quarterfinals

St. Francis-Mountain View 50, No. 9 Dublin (21-10) 41

Florin-Sacramento 41, No. 5 Montgomery-Santa Rosa (25-8) 39

Lynbrook-San Jose 47, No. 11 Alameda (21-9) 39

Presentation 58, No. 2 Clayton Valley (22-8) 50

Tuesday's semifinals

No. 4 Florin-Sacramento (23-9) at No. 1 St. Francis-Mountain view (22-8), 6 p.m.

No. 7 Presentation (15-15) at No. 3 Lynbrook-San Jose (23-5), 7 p.m.

DIVISION III

Saturday's quarterfinals

Sacred Heart Cathedral 86, No. 9 Kennedy-Richmond (25-7) 70

Campolindo 57, No. 4 Christian Brothers-Sacramento (25-8) 55

Enterprise-Redding 43, No. 11 Modesto Christian (22-10) 29

St. Ignatius-San Francisco 57, No. 7 Vanden-Fairfield (28-5) 53

Tuesday's semifinals

No. 5 Campolindo (25-5) at No. 1 Sacred Heart Cathedral (23-6), 6 p.m.

No. 3 Enterprise-Redding (29-1) at No. 2 at St. Ignatius (20-10), 7 p.m.

DIVISION IV

Saturday's quarterfinals

Salesian 74, No. 9 Sacred Heart Prep (22-10) 43

Menlo 53, No. 4 Bear River-Grass Valley (26-5), 38

Piedmont 48, No. 6 Argonaut-Jackson (30-2) 45

Bradshaw Christian-Sacramento 44, No. 7 Marin Catholic (22-10) 34

Tuesday's semifinals

No. 5 Menlo School (21-5) at vs. No. 1 Salesian (27-7), 7 p.m.

No. 3 Piedmont (21-9) at No. 2 Bradshaw Christian-Sacramento (28-2), 7 p.m.

DIVISION V

Saturday's quarterfinals

Eastside College Prep 53, No. 9 Capital Christian-Sacramento (21-11) 42

International-San Francisco 61, No. 12 Turlock Christian (25-6) 47

Pinewood 52, No. 6 San Domenico (25-8) 22

Valley Christian 59, No. 10 Pacific Collegiate (25-6) 52

Tuesday's semifinals

No. 4 International (30-4) at No. 1 Eastside College Prep (22-8), 7 p.m.

No. 3 Pinewood (22-7) at No. 2 Valley Christian (31-2), 7 p.m.