Baseball-CC

Nonconference Diablo Valley 3, Los Medanos 1

DVC          000          201          000--          3          4          1

LMC          000          000          010--          1          9          0

Krauth, Nodal (8), Simmons (9) and Van Holton. Pentrangelo, Bodishbough (7), Mead (9), Ogelin (9) and Foreman. W: Krauth (2-1). L: Pentrangelo (1-1). 2B: Taliaferro (DV), Welsh (LM), Stone (LM). S: Simmons (2). Records: Diablo Valley 5-3, Los Medanos 4-1. Highlights: DV -- Krauth 7 1/3 IP, 6 K; Taliaferro 1 for 4, Gonzalez 1 for 1.

Laney 3,College of Redwoods 2, 12 inn.

Red.          200          000          000          000--          2          8          4

Laney          000          000          011          001--          3          10          4

Frazier, Hatch (9) and Pachano; McReynolds, Guerrero (7), McKnight (8), Estrada (9) and Silva, Rogan (7). W: Estrada (1-0). L: Hatch (0-2). 2B: Marquez (L). 3B: Valencia (L). Records: Laney 6-2, College of the Redwoods 1-5 . Highlights: L -- Kei. Britton 3 for 5; Marquez 2 for 6, 2 RBI; McReynolds 6 IP 6 H, 0 ER, BB, K.

Basketball-M

Friday CC-North Ohlone 93, Canada

Ohlone (21-5, 7-3 BVC)

Norris 4 2-4 11, Bethea 1 1-2 3, Tawatari 2 5-6 10, Mitchell 2 2-2 6, Omamogho 4 2-4 11, Stenberg 6 1-1 15, Clay 5 3-5 13, Hadzisehovic 4 0-0 8, Sanghera 2 0-0 4, Davidsen 5 0-0 10, De La Blanca 1 0-0 2. Totals 36 16-24 93.

Canada (5-21, 1-10)

Glenn 1 1-4 3, Lopez 4 0-0 11, Hatch 2 3-5 8, Hakim 9 1-3 19, Martz 1 0-0 3, Hobbs 5 0-0 14, Goodwin 5 4-5 14, Seyer 3 0-0 6. Totals 30 9-17 77.

Halftime: Ohlone 51, Canada 33. 3-point goals: Stenberg 2, Omamogho, Tawatari, Norris, Hobbs 4, Lopez 3, Martz. Highlights: O -- Hadzisehovic 6 assists, Stenberg 7 rebounds.

Basketball-B

Friday OAL Fremont 52, Skyline 43

Skyline (3-4 OAL)

Lovely 2 5-10 10, Segars 1 0-2 2, Wallace 1 0-2 2, Hanson 0 0-2 0, Esezobor 1 0-0 2, Coleman 6 2-3 17, Woods 1 0-1 2, Luster 3 2-5 8. Totals 15 9-24 43.

Fremont (4-3)

Chandler 1 0-2 2, Blackstone 1 2-6 5, Wheat 5 4-6 18, Gaines 3 2-7 8, McGowan 2 1-4 5, Mixon 3 2-2 11, Kennedy 1 1-2 3. Totals 16 12-28 52.

Skyline          9          6          11          17--          43

Fremont          15          7          12          18--          52

3-point goals: Coleman 3, Lovely, Wheat 4, Mixon 3, Blackstone. Fouled out: Hanson. Technical foul: Hanson, Chandler.

WACC-Foothill Bishop O'Dowd 99, Berkeley 64

Berkeley (22-2, 6-2 WACC-Foothill)

Roquemore 4 3-6 11, Rico 2 2-2 6, Mossis 4 0-0 9, Spikes 3 0-0 8, Alem 1 0-0 2, Moran 0 0-2 0, Phills 5 2-5 12, Allen 8 0-3 16. Totals 27 7-18 64.

Bishop O'Dowd (19-4, 7-0)

Austin 4 9-10 23, Farley 3 3-4 9, Chatman 3 0-0 9, Crudo 1 1-2 3, Anderson 2 0-0 4, Kalmbach 4 0-2 9, Rabb 10 10-13 30, Sandhu 2 0-0 5, Hagmaier 2 0-1 4, Cortez 1 0-0 3. Totals 32 23-32 99.

Bishop O'Dowd          27          29          21          22--          99

Berkeley          11          19          21          13--          64

3-point goals: Spikes 2, Mossis, Chatman 3, Austin 2, Kalmbach, Sandhu, Cortez.

WACC-Shoreline Encinal 74, Hayward 56

Tennyson

Washington 5 1-2 11, Ali 8 1-4 22, Thibodeaux 1 2-3 4, Concengio 1 0-0 2, King 5 0-0 10, Pena-Ruiz 3 0-0 7. Totals 23 4-9 56.

Encinal (17-7, 8-0 WACC-Shoreline)

Mohammed 1 1-2 3, Davis 2 2-2 7, Evans 2 0-2 4, Canalin 8 0-0 17, Maggay 4 0-0 10, Santa Maria 3 1-2 7, Sanya 2 0-0 4, Hasanovic 2 0-0 4, Augustine 5 6-6 16, Tanner 1 0-1 2. Totals 30 10-15 74.

Tennyson          14          18          13          11--          56

Encinal          19          17          28          10--          74

3-point goals: Ali 5, Pena-Ruiz, Maggay 2, Davis, Canalin.

Basketball-G

Nonleague Piedmont 78, St. Vincent 51

St. Vincent de Paul (20-6)

Owens 0 2-4 2, Doddie 1 0-0 2, Jennings 4 1-3 12, Baum 0 0-2 0, Degrace 3 1-3 7, Murphy 5 0-0 12, Henry 0 2-2 2, Cho 0 0-1 0, O'Neil 4 2-2 14. Totals 17 8-17 51.

Piedmont (17-7)

Gonzales 3 2-5 8, Thompson 6 2-2 16, Seyranian 13 6-10 36, Keating 2 0-2 5, Selna 2 2-3 6, Garaventa 2 1-3 6, Eidam 0 1-2 1. Totals 28 14-27 78.

St. Vincent          12          9          16          14--          51

Piedmont          18          19          21          20--          78

3-point goals: O'Neil 4, Jennings 3, Murphy 2, Seyranian 4, Thompson 2, Keating, Garaventa. Fouled out: Jennings. Highlights: P -- Thompson 16 rebounds; Seyranian 10 rebounds, 5 assists; Gonzales 12 rebounds, 8 assists.

Friday DVAL Northgate 56, Concord 43

Northgate

D. Arauzo 3 7-11 13, T. Arauzo 4 0-0 8, Miraflores 0 1-2 1, Ginn 1 2-4 4, Casten 1 7-8 10, Burwell 0 2-2 2, Chase 5 6-10 16, Cuneo 1 0-0 2. Totals 15 25-37 56.

Concord

Pluth 2 14-16 18, Lam 0 1-3 1, D. Manoa 1 1-2 3, Mayorga 1 0-1 2, Basden 3 2-4 8, Mariah Gonzalez 1 2-2 4, O'Kelley 0 1-3 1, K. Manoa 3 0-0 6. Totals 11 21-31 43.

Northgate          12          10          18          16--          56

Concord          13          14          7          9--          43

3-point goals: M. Casten. Fouled out: A. Miraflores, E. Ginn. Technical foul: Concord coach.

MVAL Newark Memorial 44, Washington 38

Washington (11-13, 6-6 MVAL)

Cook 4 0-0 8, Booker 3 1-2 8, Hamilton 1 2-2 5, Vargas 3 1-1 8, Holland 4 1-3 9. Totals 15 5-8 38.

Newark Memorial (13-11, 6-6)

Brown 6 5-8 17, Matos 3 0-0 6, Banford 4 1-3 9, Ratu 1 0-0 2, Hills 4 2-6 10. Totals 18 8-17 44.

Washington          13          4          12          9--          38

Newark Mem.          14          11          8          11--          44

3-point goals: Booker, Hamilton, Vargas.

Moreau Catholic 64, James Logan 54

James Logan (15-9, 10-2)

Pedagat 1 0-0 3, Deadwiler 3 2-6 8, Gooch 8 4-10 20, Leon 1 0-0 3, Golfo 4 1-2 9, Franklin 1 1-2 3, Elzy 4 0-4 8. Totals 22 8-24 54.

Moreau Catholic (20-4, 10-2)

de Leon 1 0-0 3, Joly 5 3-8 13, Duharte 2 0-0 6, Bevilacqua 1 0-1 2, Jeuitt 5 2-5 12, Imlach 4 0-0 8, Brown 9 2-4 20. Totals 27 7-18 64.

Logan          11          23          12          8--          54

Moreau          18          9          21          16--          64

3-point goals: Pedagat, Leon, Duharte 2, de Leon. Fouled out: Elzy.

WACC-Shoreline Encinal 70, Tennyson 50

Tennyson (9-13, 0-8 WACC-Shoreline)

Alexander 2 2-2 6, Aujla 4 0-1 11, Atako 2 3-5 7, Love 8 3-5 21, Obidiegwu 2 0-0 5. Totals 18 8-13 50.

Encinal (16-7, 7-1)

C. Taylor 4 4-7 13, Kelly 12 3-6 30, Tautalatasi 1 0-0 2, D. Taylor 5 5-5 16, Ariunbold 1 0-0 3, Stebbins 3 0-0 6. Totals 26 12-18 70.

Tennyson          10          18          14          8--          50

Encinal          16          19          14          21--          70

3-point goals: Aujla 3, Love 2, Obidiegwu, Kelly 3, D. Taylor, Ariunbold, C. Taylor. Fouled out: Love. Highlights: E -- B. Taylor 6 rebounds; Kelly 5 rebounds.

Soccer-B

MVAL James Logan 4, American 0

Scoring: Olivares (Manzo) 18:00; Olivares (Raygoza) 43:00; Raygoza (Jattan) 65:00; Manzo (Raygoza) 80:00. Saves: Marquez (JL) 1, American 5. Record: James Logam 12-6-5, 9-3-2 MVAL.

Wrestling-B

NCS Dual Team Championships Division I East Bay Championship James Logan 34, De La Salle 22

106 -- Monela (JL) d. Lilistein, DQ; 112 -- Cervantes (DLS) d. Singh 8-2; 118 -- Donato (JL) d. Dille 17-6; 126 -- Conte (DLS) d. Morales 12-3; 135 -- Cervantes (DLS) p. Morini, 3:45; 140 -- Bonavente (JL) d. Hooper 3-2; 145 -- Macalooley (JL) d. Walsh 8-2; 152 -- Kane (JL) d. Pease 4-3; 160 -- Orozco (DLS) d. Salas 2-0; 170 -- Hummel (DLS) p. Dizon, 1:04; 180 -- Wally (JL) d. Herbertz 6-1; 195 -- Hartwell (JL) p. Aiello, 1:09; 220 -- Robinson (JL) d. Czarkacki 7-2; 285 -- Zamora (JL) d. Brinser 6-0.

Division II East Bay Championship Livermore 43, Las Lomas 27

106 -- Potter (Liv) p. Thebeau; 112 -- Peterson (Liv) d. Sosa 5-0; 120 -- Cortez (Liv) p. Deluze; 126 -- Caldwell (LL) p. Tadokoro; 132 -- Baker (LL) p. Mederos; 138 -- Nazarob (LL) p. Fabian; 145 -- Robles (Liv) d. M/ Amen 20-8; 152 -- Roach (Liv) p. Bossert; 160 -- Santi (LL) d. Batson 9-4; 170 -- D. McNaney (Liv) p. Anderson; 182 -- Sterns (LL) by forfeit; 195 -- C. McNaney (Liv) d. W. Amen 4-2; 220 -- Neal (Liv) p. Aiello; 285 -- Lebish (Liv) d. Morrison 1-0.

Wrestling-G

NCS Championships

Team scores (top 10): James Logan 193.5, Albany 158, Ukiah 141.5, Rancho Cotate 115, Maria Carrillo 63.5, Castro Valley 58, San Leandro 55, Irvington 54, Pittsburg 53, Arcata 50.

Championship finals: 101 -- Ayad (Mission San Jose) d. Seely (Eureka) 9-7; 106 -- Noriega (JL) p. Roberts (Uk), :43; 111 -- Mattz (Del Norte) d. Aguilar (JL) 6-1; 116 -- Ho (JL) p. Piroth (Alb), 3:56; 121 -- Allen (Castlemont) p. McMahan, 1:05; 126 -- Chawalit (Alb) p. Butler (Foothill), 1:10; 131 -- Mihalca (Casa Grande) p. Sotelo (Alb), 3:36; 137 -- Butler (Foot) d. Raives (San Rafael) 11-0; 143 -- Hernandez (JL) p. Trejo (MC), :50; 150 -- Patino (Alb) p. Artega (Clayton Valley Charter), 2:47; 160 -- Hill (Hayward) d. Diaz (Liberty) 14-3; 170 -- Rodriguez (RC) p. Santiago (Kelseyville), 3:52; 185 -- Flynn (Middletown) p. Silva (Newark Memorial), 3:36; 235 -- Espinoza (RC) p. Larsen (Petaluma), 3:40.

Calendar

Sunday

Prep boys soccer -- NCS At-Large and Seeding meeting, 9 a.m.

Prep girls soccer -- NCS At-Large and Seeding meeting, 9 a.m.

Tuesday

CC baseball -- Laney at Canada, 2 p.m.

BVAL boys basketball -- Liberty at Deer Valley, Heritage at Freedom, Pittsburg at Antioch, 7 p.m.

BVAL girls basketball -- Liberty at Deer Valley, Heritage at Freedom, Pittsburg at Antioch, 5:30 p.m.

DFAL girls basketball -- Miramonte at Campolindo, Dublin at Acalanes, Las Lomas at Alhambra, 5:30 p.m.

DFAL boys basketball -- Miramonte at Campolindo, Dublin at Acalanes, Las Lomas at Alhambra, 7 p.m.

DVAL boys basketball -- Berean Christian at Northgate, Clayton Valley at Mt. Diablo, Concord at Ygnacio Valley, 7 p.m.

DVAL girls basketball -- Berean Christian at Northgate, 5:30 p.m.; Mt. Diablo at Clayton Valley, Ygnacio Valley at Concord, 7 p.m.

EBAL boys basketball -- Foothill at California, De La Salle at Livermore, Amador Valley at San Ramon Valley, Monte Vista at Granada, 7 p.m.

EBAL girls basketball -- California at Foothill, Livermore at Carondelet, San Ramon Valley at Amador Valley, Granada at Monte Vista, 7 p.m.

MVAL girls basketball -- American at Irvington, James Logan at Mission San Jose, Kennedy at Newark Memorial, Washington at Moreau Catholic, 7:30 p.m.

WACC-Foothill boys basketball -- San Lorenzo at Mt. Eden, Castro Valley at Berkeley, 7 p.m.; Bishop O'Dowd at San Leandro, TBA

WACC-Shoreline boys basketball -- Alameda at Piedmont, Encinal at Arroyo, 7 p.m.; Tennyson at Hayward, TBA

WACC-Foothill girls basketball -- Alameda at Piedmont, Castro Valley at Berkeley, 5:30 p.m.; Hayward at Bishop O'Dowd, TBA

WACC-Shoreline girls basketball -- San Lorenzo at Mt. Eden, Encinal at Arroyo, 5:30 p.m.; San Leandro at Tennyson, TBA

Wednesday

BVC men's basketball -- College of Alameda at Los Medanos, 7:30 p.m.

BVC women's basketball -- Laney at Los Medanos, 5:30 p.m.

CC-North men's basketball -- Skyline at Ohlone, 5 p.m.; Foothill at Las Positas, San Francisco at Chabot, 7 p.m.

CC-North women's basketball -- Skyline at Ohlone, San Jose at Las Positas, San Francisco at Chabot, 5 p.m.

MVAL boys basketball -- Irvington at American, Mission San Jose at James Logan, Newark Memorial at Kennedy, Moreau Catholic at Washington, 7:30 p.m.

OAL girls basketball -- Oakland Tech at Skyline, Castlemont at McClymonds, 4:30 p.m.

Prep boys soccer -- NCS playoffs, first round, TBA

Prep girls soccer -- NCS playoffs, first round, TBA

Thursday

OAL boys soccer -- Castlemont at Oakland, Oakland Tech A at Skyline, Oakland Tech B at Fremont, 3:30 p.m.

OAL girls soccer -- Oakland at Castlemont, Skyline at Oakland Tech A, Fremont at Oakland Tech B, 3:30 p.m.

Friday

CC baseball -- Laney at Diablo Valley, 2 p.m.

BVC men's basketball --Los Medanos at Napa Valley, 7:30 p.m.

BVC women's basketball --Los Medanos at Napa Valley, 5:30 p.m.

CC-North men's basketball -- Ohlone at San Francisco, Chabot at Foothill, 7 p.m.

CC-North women's basketball -- Ohlone at San Francisco, Chabot at San Jose, 5 p.m.

BVAL wrestling -- League championships at Pittsburg, TBA

BVAL boys basketball -- Deer Valley at Heritage, Pittsburg at Liberty, Antioch at Freedom, 7 p.m.

BVAL girls basketball -- Deer Valley at Heritage, Pittsburg at Liberty, Antioch at Freedom, 5:30 p.m.

DFAL girls basketball -- Las Lomas at Dougherty Valley, Acalanes at Miramonte, Campolindo at Dublin, 5:30 p.m.

DFAL boys basketball -- Las Lomas at Dougherty Valley, Acalanes at Miramonte, Campolindo at Dublin, 7 p.m.

DVAL boys basketball -- College Park at Mt. Diablo, Concord at Clayton Valley, Ygnacio Valley at Northgate, 7 p.m.

DVAL girls basketball -- Mt. Diablo at College Park, Clayton Valley at Concord, Northgate at Ygnacio Valley, 7 p.m.

EBAL boys basketball -- De La Salle at California, Monte Vista at San Ramon Valley, Granada at Livermore, Foothill at Amador Valley, 7 p.m.

EBAL girls basketball -- California at Carondelet, San Ramon Valley at Monte Vista, Livermore at Granada, Amador Valley at Foothill, 7 p.m.

MVAL boys basketball -- Irvington at James Logan, American at Newark Memorial, Washington at Mission San Jose, Kennedy at Moreau Catholic, 7:30 p.m.

MVAL girls basketball -- James Logan at Irvington, Newark Memorial at American, Mission San Jose at Washington, Moreau Catholic at Kennedy, 7:30 p.m.

OAL girls basketball -- Skyline at Castlemont, 4:30 p.m.

WACC-Foothill boys basketball -- Bishop O'Dowd at Castro Valley, San Leandro at San Lorenzo, 7 p.m.; Berkeley at Mt. Eden, TBA

WACC-Shoreline boys basketball -- Encinal at Piedmont, Hayward at Alameda, Arroyo at Tennyson, 7 p.m.

WACC-Foothill girls basketball -- Bishop O'Dowd at Castro Valley, Hayward at Alameda, 5:30 p.m.; Piedmont at Berkeley, 6:30 p.m.

WACC-Shoreline girls basketball -- Arroyo at Tennyson, San Leandro at San Lorenzo, 5:30 p.m.; Mt. Eden at Encinal, TBA

CC swimming -- Laney at Los Positas Invitational, 9 a.m.

Saturday

Prep girls basketball -- Galileo at Piedmont, 6 p.m.

Prep boys soccer -- NCS playoffs, second round, TBA

Prep girls soccer -- NCS playoffs, second round, TBA

Prep wrestling -- EBAL Championships, Granada HS, 11 a.m.; MVAL Championships, Kennedy HS, TBA

Sunday, Feb. 23

Prep boys basketball -- NCS At-Large and Seeding meeting, TBA

Prep girls basketball -- NCS At-Large and Seeding meeting, TBA

Wednesday, Feb. 26

OAL girls basketball -- McClymonds at Skyline, Fremont at Castlemont, 4:30 p.m.

Prep boys soccer -- NCS playoffs, semifinals, TBA

Prep girls soccer -- NCS playoffs, semifinals, TBA